День 12 травня у світі з 1992 року офіційно визнаний Міжнародним днем поінформованості про хронічні імунологічні й неврологічні захворювання або, простіше кажучи, – синдром хронічної втоми (CFS), а його символом вважають блакитну стрічку.
Як боротися з цієї дивною болячкою, спробував розібратися Інформатор.
CFS насправді дуже важко виміряти без об’єктивних діагностичних критеріїв. Більшість людей з цим синдромом навіть не підозрюють, що у них саме це захворювання. Статистично встановлено, що синдром хронічної втоми в чотири рази частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, а середній вік пацієнтів — 33 роки.
CFS часто супроводжується соціальною дисгармонією. Люди потерпають від соціальної ізоляції та депресії. Нерідко люди з цим синдромом прагнуть обмежувати звичайний для здорової людини обсяг роботи. Існує постійна втрата сили після навантаження, з затримкою відновлення протягом щонайменше 24 годин. Серед інших яскраво виражених ознак можна помітити:
- безсоння
- головні болі
- роздратування
- біль у всьому тілі
- порушення імунітету й часті хвороби
На сьогодні, на жаль, немає вираженого медикаментозного лікування для тих, хто страждає цим синдромом, але зміни способу життя можуть допомогти.
- Повноцінний нічний сон. Нашому організму життєво необхідний відпочинок. Дорослому варто спати орієнтовно 8 годин. Якщо маєте можливість поспати вдень, не відмовляйте собі у задоволенні! До речі, найбільш природний час для денного сну – між 14 та 16 годинами.
- Фізична активність. Сидячий спосіб життя ще нікого не зробив здоровішим, але й впадати в крайнощі також не варто. Кілька простих вправ вдома, піша прогулянка, танці чи плавання не тільки розрухає вас, але й принесе задоволення.
- Адекватне харчування. Збалансований раціон, невеликі порції, більше овочів, правильне поєднання продуктів допоможуть вберегти здоров’я.
- Контрастний душ. Ця неважка процедура здатна запобігти серйозній хворобі. Тим паче погода сама просить освіжити тіло.
- Займайтеся тим, що подобається. Людині необхідно відпочивати й отримувати насолоду від життя.
Не забувайте любити себе і ставити перед собою реальні цілі та завдання. Перевтома не призводить до успіху, а випалює вас.
Бережіться і частіше посміхайтеся.
Остап Микитюк