Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Українська мова сьогодні стала сильнішою — в дію вступили нові норми

Сьогодні фактично історичний день — набувають чинності ще одні норми мовного закону. Українська мова в публічному просторі отримала ще міцніший статус як державної.

Розповідає Інформатор.

“Відсьогодні набирають чинності частина друга та шоста статті 27 мовного закону, які регламентують використання державної мови в мережі Інтернет та мови інтерфейсів комп’ютерних програм, встановлених на товарах. Також з 16 липня 2022 року Уповноважений зможе накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть мовний закон”, – йдеться в повідомленні мовного омбудсмена Тараса Креміня.

В офісі Уповноваженого із захисту державної мови пояснили щодо штрафів:

За результатами складеного протоколу про адміністративне правопорушення можливе рішення про стягнення у вигляді попередження або штрафу від 3400 до 8500 грн, якщо порушення вчинено вперше, а штраф за повторне протягом року порушеннявід 8500 до 11900 грн. Також за повторне невиконання вимог уповноважено передбачено штраф від 1700 до 3400 грн. Проте, штрафи можуть бути оскаржені в суді.

“Також штрафи можуть бути накладені за порушення мовного закону у сфері освіти, науки, культури, книговидання, користувацьких інтерфейсів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, реклами, технічної та проєктної інформації, охорони здоров’я, спорту, телекомунікацій, поштового зв’язку та транспорту”, – додав Уповноважений із захисту державної мови.

 

Вперше закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» Верховна Рада ухвалила ще 25 квітня 2019 року, а 16 липня 2019-го він набрав чинності. Відтоді щопівроку відбувається імплементація (виконання) окремих статей закону.

  • 16 січня 2020 року набула чинності стаття 32, яка визначає застосування державної мови у сфері реклами;
  • 16 липня 2020 року – у сфері науки (ст. 22), у технічній та проєктній документації (ст. 31), у сферах охорони здоров’я (ст. 33), транспорту (ст. 36), діловодства, документообігу, листування і звітності (ст. 37);
  • 16 січня 2021 – у сфері обслуговування (ст. 30);
  • 16 липня 2021 року набули чинності статті 7 та 10, які визначають про початок іспитування на рівень володіння державної мови для майбутніх державних службовців, а також тих осіб, які хочуть набути громадянство України; також 16 липня 2021 року почали діяти статті 23 і 26 – це використання державної мови у сфері культури, а також застосування української у сфері книговидавництві й книгорозповсюдженні;
  • 16 січня 2022 року – використання державної мови у сфері друкованих засобів масової інформації (ст. 25).

“В умовах війни недотримання мовного законодавства – це гра на руку ворогові. Створення кращих умов для опанування мови та її розвитку, контроль за застосуванням у відповідних сферах, захист прав громадян на отримання інформації та послуг державною – наш пріоритет”, — наголосив у своєму зверненні Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Остап Микитюк

Нагору