На стовбурах старих лип виявили комах, які зібралися у великі колонії. Що вони там роблять?
Розповідає Інформатор з посиланням на дані з Галицького Національного природнього парку.
На території заповідника “Давній Галич” біля Галицького замку виявили масове скупчення комах. А саме на липах зажили червоноклопи звичайні або клопи москалики (Pyrrhocoris apterus).
В Україні його називають клоп москаль або москалик тому, що його зовнішній хітиновий покрив схожий на давні форми московських стрільців. Живе клоп колоніями на землі біля підніжжя стовбурів дерев, смокче рослинні соки. Їжею також служать надземні комахи та насіння рослин, наприклад, тої ж липи, мальви, гібіскуса. У колонії має місце канібалізм. Часто спостерігається утворення ними скупчень від декількох десятків до сотні особин, а можливо і більше.
Шлюбний період у квітні – травні. Комах можна побачити в тандемі утвореному при паруванні, яке може тривати від 12 годин до 7 днів. Тривалий період злигання імовірно використовується чоловічими особинами для охорони майбутнього потомства через високу конкуренцію з іншими чоловічими особинами.
Ранньої весни, а також у кінці літнього сезону, клопи солдатики починають збиратися у великі групи. Для зимівлі комахи скупчуються у тріщинах кори дерев, під корчами або опалим листям. Згідно стверджень ентомологів комаха харчується опалим насінням, рослинними соками або мертвими комахами. Цей вид клопів зустрічається на території Євразії, Північної Америки, Північної Африки.
Будь-якого господарського значення цей жук не має. І здавалось би, особливої шкоди принести не може. На перший погляд він може здаватись невинним створінням. Але якщо придивитись до нього уважно, тобто до його життєдіяльності, можна дещо змінити свою думку.
Харчуючись простою рослинною їжею, жук для розмноження активно відкладає яйця безпосередньо у внутрішні тканини рослин, а саме, у листки, черешки та стебла. Малі клопи, які щойно вилупились із личинки, вживають сік рослин і повільно висмоктують всі соки рослини, в результаті рослина в’яне та вмирає. Личинки клопів спочатку можуть харчуватися тільки дрібними бур’янами, однак пізніше, коли сходить інша зелень, ці комахи можуть активно споживати і її. Зауважимо, що вони не гребують і іншими культурами. Іноді не маючи доступу до свіжого соку рослин, червоні клопи збираючись великими групами і можуть вживати у їжу трупи інших комах, або деяких безхребетних тварин.
Даний вид клопа для людей не є небезпечним. Він не селиться в житлах людей, не кусається і загалом шкоди людині не несе. Якщо комаха випадково потрапить в житло, її треба просто винести і вона вас більше не потурбує.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com.