Калуш До сайту

“Як є чи більше?” — чи слід українцям очікувати індексацію зарплат у 2023 році?

Державна служба з питань праці повідомила, що згідно з законом України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” для роботодавців призупиняється обов’язок щодо нарахування індексації заробітної плати. Чому було прийняте таке рішення? Відповідь можна знайти у колонці Міністра фінансів України Сергія Марченка, яка з’явилася ще 13 січня у впливовому журналі TIME.

Розповідає Інформатор Калуш посилаючись на колег з Інформатор Коломия.

“23 листопада 2022 р. Володимир Зеленський підписав Закон України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 р. № 2710-IX. Законом передбачено ряд важливих показників на 2023 рік, зокрема зупинення дії Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”. Відповідна норма закріплена у п. 3 Прикінцевих положень Закон про Держбюджет 2023 рік. Отже, усі роботодавці отримають послаблення на 2023 рік у вигляді призупинення обов’язків щодо нарахування індексації заробітної плати”, – йдеться у повідомленні Державної служби з питань праці.

Також вони повідомили, що зупинення дії Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” стосуватиметься й усіх інших доходів фізичних осіб, які індексують за цим Законом.

Тобот:

Проте це не означає, що зарплати не підвищаться взагалі. Оскільки кожен власник підприємства чи уповноважений ним орган може прийняти рішення про додаткові стимулюючі виплати у зв’язку з високим рівнем інфляції в Україні. На жаль, такий бонус не поширюється на тих, хто отримує зарплату з бюджету.

ЕКОНОМІКА УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙНИ

Жахливий стан української економіки окреслив Міністр фінансів України Сергій Марченка у колонці для впливового журналу TIME, що була опублікована 13 січня.

“Рік тому економіка України мала міцний фундамент: борг до ВВП становив менше 50%, а дефіцит бюджету – 3,5%. А потім розпочалась повномасштабна війна. І ми опинилися в новій реальності з зовсім іншими фінансовими потребами. Кошти,  які мали бути спрямовані на цілі сталого розвитку, посилення конкурентоспроможності країни, були перенаправлені на оборону, гуманітарні потреби, підтримку людей, які постраждали від війни. У 2023 році на національну безпеку і оборону буде спрямовано близько  50% видатків державного бюджету”, – пише Сергій Марченко.

За словами міністра, місяці  війни перетворили Україну з країни зі стабільними фінансовими показниками на країну, яка спрямовує всі ресурси на боротьбу, долаючи значні економічні наслідки:

Разом з цим, за даними міністра фінансів, якщо в перший місяць війни бізнес в Україні був практично паралізований, то сьогодні не працює лише 10% підприємств. Економічна і фінансова системи продовжують повноцінно працювати. Доходи бюджету з квітня зросли на 20%. Профінансовані всі соціальні видатки, пенсії, заробітні плати вчителям та медикам, а також сектор безпеки й оборони.

На початку російського вторгнення міжнародні партнери визначили дефіцит бюджету України на рівні 5 млрд доларів на місяць до кінця 2022 року. Станом на початок грудня Україна отримала  понад 28 млрд доларів США з необхідних 50 млрд. Національному банку України довелося надрукувати гривні в еквіваленті 12 млрд доларів США, щоб забезпечити всі необхідні видатки бюджету.

У 2023 році дефіцит державного бюджету України сягне 38 млрд доларів. Постійні масовані ракетні обстріли по всій території України продовжать збільшувати витрати на відбудову та економічні втрати у наступному році.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com