Калуш До сайту

Хто такий святий Валентин і що про нього каже церква?

Сьогодні чимало людей по всьому світі святкують День закоханих або ж День святого Валентина. Але є й багато тих, хто не розуміє, звідки взялося це свято і вважають, що воно взагалі не є християнським.

Інформатор Коломия вирішив дослідити, хто ж такий святий Валентин і чому його асоціюють із закоханими.

Наразі ніхто не зміг повністю дізнатися справжню історія цього свята. Є версії, що в цей день згадують двох святих Валентинів. Один був священиком і лікарем, що працював у Римі. Його стратили за християнство саме 14 лютого. Ще один Валентин — єпископ із Терні (місцевість неподалік від Рима), якого теж стратили за його віру. Саме про нього і згадується в більшості переказів.

Коли у Римській імперії велася війна, Клавдій II начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом. Однак священнослужитель, на ім’я Валентин таємно вінчав закоханих. Коли правитель про це дізнався, єпископа схопили, піддали жорстким тортурам і згодом обезголовили за “антидержавницьку” діяльність. У ніч перед стратою, яка відбулася 14 лютого 269 року, він написав дівчині, ймовірно, дочці тюремного наглядача, з якою подружився в ув’язненні, любовного листа у віршованій формі та підписав його: “Твій Валентин”. Згодом такі листи отримали назву “валентинки”.

У 496 році Папа Геласій I заснував День пам’яті Святого Валентина, якого вшановують 14 лютого. Вважається, що він зробив це, аби витіснити язичницьке свято римських “люперкаліїв”, яке щорічно відзначалося 15 лютого. Натомість образ святого Валентина мав підкреслити духовний вимір кохання між чоловіком та жінкою.

У XIV столітті священника Валентина канонізували за благі діяння. Відтоді День Святого Валентина широко святкується у святому світі, в тому числі й в Україні. Проте Православна церква України заявила, що День Святого Валентина “не відповідає фактам з реального життя святого Валентина” та не належить до православної традиції. Православна церква вшановує кількох святих, на ім’я Валентин. Святого, з яким пов’язують День закоханих, відомий у церковному календарі як святий Валентин Інтерамський (Італійський) з міста Терні. Однак у православній традиції його згадують зовсім в інший день — 12 серпня. А свято 14 лютого, як зазначають у ПЦУ, пов’язане з язичницьким святкуванням римських часів, яке супроводжувалося жертвопринесенням на честь родючості та материнства.

Утім, варто тільки згадати, як виник День святого Валентина, щоби переконатися, що це — гарне і добре свято. Бо ж назване воно на честь християнського мученика, який понад усе цінував любов, терпимість і вміння залагоджувати суперечки. Тому й ми маємо розуміти, що найголовніше в цей день — не дорогі сюрпризи чи вечері при свічках, а тепло, довіра і радість близької людини.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com