Калуш До сайту

“З шматка деревини в іконостас” | Як на Прикарпатті виготовляють божественну красу?

Напевно чи найперше, що приковує нашу увагу в церкві – це іконостас. Монументальний виріб, який розділяє вівтар від центральної частини церкви. Виготовленням їх на Прикарпатті займається Роман Півторак, засновник майстерні іконостасів “Pivtorak & Company” у Косові.

Як відбувається процес створення іконостасу, розкаже Інформатор.

Усе почалося з хисту до малювання, який Роман відкрив у собі під час навчання в школі. Згодом чоловік рідної сестри помітив його талант і порекомендував продовжити навчання після школи в Косові. Хоча сам Роман родом з Городенківського району, але він погодився на пропозицію.

“Я не був з тих студентів, які просто прийшли отримати диплом. Я хотів навчатися, вдосконалювати свої вміння та стати справжнім майстром”,  – каже майстер.

Вперше з іконостасами чоловік спробував працювати 20 років тому. Під час своєї дипломної роботи він разом зі своїми одногрупниками створювали іконостас для Скиту Манявського храму святих Бориса і Гліба. Після університету Роман займався різьбленням. а також виготовляв ікони. Його перший іконостас знаходиться у церкві Пресвятого Серця Христового у Заліщиках.

“Зателефонували люди і сказали, що мене порекомендували як майстра із виготовлення іконостасів. Тоді я навіть не знав, скільки коштує така робота. Але поспілкувався із знайомими і взявся до роботи. Фото іконостату, який хотіли для храму в Заліщиках, прислали з української церкви в Канаді. Я сів за комп’ютер, зробив проект, підфотошопив, щоб було як в оригіналі, і показав священнику. Людям настільки сподобалось, що здавалось, ніби я вже роки виготовляю іконостаси”, – згадує з посмішкою Роман.

З того часу майстер виготовляє іконостаси для церков по всій Україні і за її межами. Одна з його робіт знаходиться в іспанському храмі. Роман розповідає, що найбільше турбувався доставкою іконостасу. Але знайшли рішення проблеми: в України роботу поділили на кілька частин і успішно перевезли. Проте монтувати іконостас довелось вже самим замовникам з Іспанії.

Команда “Pivtorak & Company” складається з 12 людей. На виготовлення одного іконостасу працівникам потрібно 3 місяці. в залежності від розміру та складності проекту. Проте завантаженість в майстрів на 1,5 роки вперед.

Займається пан Роман і реставруванням іконостасів. Цікаво, що свої роботи він ще не реставрував.

“Якщо на позолоту дають 50 років гарантії, то я вже можу точно дати 20 років гарантію на свої роботи”, – каже майстер.

Але все залежить від охайності і прибирання іконостасів. Найперша порада від майстра – ніколи не мийте іконостаси.

“Є певні рекомендації. Найкраще прибирання – це пилосос і обдувка. Вони не шкодять матеріалам, з яких зроблений іконостас. Чим частіше протирати, тим більше здирається золото. Дерево теж, як живе – яке би воно не було висушене, воно все одно втягує вологу”,  – наголошує Роман.

У своїх роботах вони зазвичай використовують вільху і березу, але замовники часто просять дешевший варіант. Але можуть робити іконостаси і з дуба чи ясеня. А от бук навпаки не використовують, бо він любить міняти форму. Ікони у майстерні друкують фарбами, які не вигорають. Також малюють ікони, втім, цей процес довший і відповідно, дорожчий.

На багатьох іконостасах Романа можна помітити український тризуб. Майстер розповідає, що завжди намагається додавати його на свої роботи.

Обрати найкращий іконостас Роман не може і каже, що гордиться всіма своїми роботами.

І навіть після пожежі, яка знищила частину дому, майстерні та матеріали для роботи, Роман не опустив руки, а продовжив працювати і займатися улюбленою справою.

Кілька кадрів з майстерні можна побачити у відео:

Олег Вітковський

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com