Краєзнавець Андрій Тимків продовжує свою традиційну підбірку “П’яти туристичних цікавинок Калущини”. Цього разу підбірка присвячена нещодавньому Дню музеїв.
Ділиться Інформатор, посилаючись на Андрія Тимківа.
Цінівський історико-краєзнавчий музей “Бойківщина”
Видатний фотомитець Ярослав Коваль та голова колгоспу Василь Джурин спільними силами відкрили його у 1976 році. З того часу у музеї назбиралось понад 5 тисяч екземплярів матеріальної та духовної культури. Серед найцікавішого, краєзнавець виділяє колекцію нумізматики, історичні та археологічні документи сіл теперішньої Дубівської ТГ.
Музей “Калуська в’язниця”
Раніше у приміщенні знаходився центр технічної творчості для юнацтва. Після капітального ремонту 25 серпня 2018 року там відкрили музей. Експозиція закладу розставлена по чотирьох залах:
- “Археологічних знахідок”;
- “Історії національно-визвольної боротьби початок та середина XX століття”;
- “Міська кімната 50-60 років XX століття”;
- “Історії Революції Гідності та АТО/ООС”.
Для потреб закладу також використовується підвал приміщення. За історіями місцевих там колись була розташована катівня КДБ. Зараз підвал використовується, як виставкова площа для тематичної експозиції.
Музеї історії національно-визвольної боротьби в Перегінську
Історія приміщення цього закладу близька до музею “Калуська в’язниця”. Там наприкінці 1940-их років була окружна тюрма в яку працівники НКВД запроторювали повстанців та тих кого підозрювали у співпраці з ними.
“З підвалів катівні живим не виходив ніхто, саме тут і створили музей”, — пише краєзнавець.
Загалом музей налічує дві зали. У першій виставлено фотографії, автентичні речі з побуту, зброю, військову форму, нагороди й атрибутику УПА. В другій представлені роботи художників 50-70-их років, які зображають боротьбу українського народу.
Музей історії міста Болехова
Краєзнавець Роман Скворій заснував його 28 листопада 1967 року. Вже у 1970 йому надали звання “Народного”. Його експозиція складається з таких розділів:
- “Історія міста Болехова”;
- “Бойківська світлиця”;
- “Розвиток промисловості”;
- “Друга світова війна, жертви фашистської й більшовицької окупації”;
- “Національне і духовне відродження нашого краю”;
- “Боротьба українського народу за утвердження своєї державності”.
Також у підвалі закладу знаходиться меморіал-катівня, де раніше відбувались покарання жителів Болехова й навколишніх сіл.
Краєзнавчий музей Калущини та Арт-галерея Комунального закладу “Музейно-виставковий центр Калуської міської ради”
Краєзнавчий музей заснований 28 грудня 1997 року у будівлі колишньої єврейської громади, яка є пам’яткою архітектури початку 30-х років XX століття. Два зали музею у грудні 1999 року здали під картинну галерею. У ній експонувалися твори місцевих художників до 2005 року. Опісля формат галереї змінили під короткотривалі виставки.
Вже у 2015 відбувся капітальний ремонт, який реорганізував простір галереї у розділ етнографії. Зараз в основі експозиції перебувають:
- археологічні пам’ятки Калущини;
- старовинні документи;
- церковні стародруки;
- твори образотворчого мистецтва;
- давні світлини;
- матеріали з історії дзвонарства;
- предмети домашнього побуту тощо.
Також працівники музею проводять пошуково-дослідницьку та краєзнавчу роботу. Розгорнуто видавничу та виставкову діяльність.
Олег Кіндрацький
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com