Інформатор Калуш

ГРОШІ

Виплати лікарняних по вагітності та пологах — кому надають?

Виплати лікарняних по вагітності та пологах — кому надають?

Працюючі жінки та жінки, які займаються підприємницькою діяльністю в Україні, при оформленні листка непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами отримують допомогу. А підставою для її призначення є листок непрацездатності, що формується на підставі медичного висновку.

Повідомляє Інформатор, покликаючись на Пенсійний фонд України.

Кому надається допомога?

Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” на оплату мають право жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, жінки – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Яким є розмір допомоги?

Допомога надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати (доходу). Порядок обчислення здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням”.

Розмір допомоги обчислюється із заробітної плати (доходу) за останнім місяцем роботи (діяльності) шляхом поділу суми заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів.

А розмір виплат жінкам, які займаються підприємницькою діяльністю, залежить від факту сплати єдиного соціального внеску та розміру доходу, з якого сплачено страхові внески.

Важливо!

У розрахунковому періоді не враховуються календарні дні, які не відпрацьовані з поважних причин (визначені в пункті 3 Порядку №1266).

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць визначається в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. З 1 січня 2024 року максимальний розмір допомоги для жінок, що працюють, становить 106 500 грн на місяць (15 мінімальних заробітних плат), а мінімальний – 7100 грн на місяць.

Скільки календарних днів оплачують?

  • 126 календарних днів  (70 днів до пологів та 56 після)
  • 140 календарних днів (70 днів до пологів та 70 після) у разі народження двох чи більше дітей та у разі ускладнених пологів
  • 180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, які належать до 1-3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Працюючі жінки в разі відсутності медичних протипоказань мають право, за власним бажанням, розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься.

Віталіна Костів

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору