Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Вишитий код нації у музеї-оселі Івана Франка у Підгірках | ФОТОРЕПОРТАЖ

Вишитий код нації у музеї-оселі Івана Франка у Підгірках | ФОТОРЕПОРТАЖ

Щорічно 18 травня у світі відзначають Міжнародний день музеїв. Напередодні, у музеї-оселі родини Івана Франка у Підгірках відкрилася цікава виставка вишитих картин середини-кінця XX ст., яка проходитиме протягом місяця.

Ділиться Інформатор

Наукова співробітниця Музею-оселі родини Івана Франка у Підгірках Дарія Ониськів зазначила, що на виставці представлено 38 вишитих картин. Для пошиття більшою мірою використано техніку вишивки хрестиком, але й представлені й інші техніки – гладь, коврова вишивка та букле тобто “французький вузлик”.

Ми вже писали раніше, що на виставці представлені роботи із фондів Краєзнавчого музею Калущини, музею-оселі родини Івана Франка та з приватних колекцій:

“У нас представлені роботи із Калуша, Підгірок, Мостищ, Верхні, Петранки та одна робота родом із Рогатинщини. До найстаріших робіт відносяться 5 робіт авторства пані Осипи Лучко із Підгірок, що датуються кінцем 1940-их років. Свого часу майстриня була засуджена радянською владою за участь у підпільній діяльності УПА”, – ділиться з Інформатором Дарія Ониськів.

Найстарішими роботами майстрині Осипи Лучко, що датуються кінцем 1940-их років є “Свята Євхаристія” та “Котик”. Науковиця зазначає, що давність робіт було визначено досить цікавим способом — роботи набиті на звичайні дошки, адже в той час ще не було фанери.

Інші три роботи датуються 1960 рр., коли пані Осипа Лучко була звільнена з ув’язнення. Серед них – “Хресту твоєму поклоняємося, Владико”, “Райська пташка” та “Братчики”.

Особливої уваги привертає картина “Свята Євхаристія”, яка за твердженнями волонтерки Марії Федорко походить із родини Омеляна-Володимира Франка, яка проживала у Підгірках. Водночас, наша увагу була прикута й до іншої досить оригінальної вишитої картини, яка за слова пані Дарії, була єдиною із шести робіт підбірки “Хресту твоєму поклоняємося, Владико”, вишитою на коричневому фоні. Адже, усі інші картини здебільшого вишивалися на чорному, білому та срібному фонах.

Наукові співробітники музею-оселі родини Івана Франка зробили тематичні підбірки вишитих картин, зокрема: “Свята Євхаристія” – 4 роботи, “Хресту твоєму поклоняємося, Владико” – 6 робіт. Також представлена зооморфна тематична підбірка “Олені”, у якій налічується 6 вишитих картин. Решту виставки складає тематична підбірка “Квіти”.

Найнесподіванішим фактом для нас стало те, що у виставці беруть участь три картини, які були підкинуті під музей-оселю родини Івана Франка у 2023 році:

“19 листопада минулого року, то 2 картини були у пакунку. Одна з них — ікона Божої Матері Неустанної Помочі, а друга – “Дівчина з оленем”. Це робота Анастасії Марчук, яка була репресована. Вона родом із Долинщини, але проживала тут, у нас у Калуші.

Пані, яка принесла пакунок під музей-оселю купила квартиру, у якій проживала родина цієї пані Анастасії.  Оскільки, пані, яка прийшла до цієї квартири сама вишиває і знає ціну вишивці, тому вона не посміла викинути і цей пакунок із трьома десятками речей — є там і солідні, наприклад коврик такий 2 метри довжиною повністю зашитий, серветки, якісь рушнички і сорочка гімназійна є внука тієї пані Анастасії.

Вже пізніше ше принесли картину “Олені у дубовому лісі”. Теж не знаємо хто автор і хто приніс її. Думала, що на цю виставку хтось прийде і зголоситься і ми вже би могли зафіксувати хто є автором і хто передав її”, – розповідає Дарія Ониськів.

Найчисленнішою тематичною підбіркою є підбірка присвячена квітам.

“Наші мами та бабусі вишивали та прикрашали картини квітами. Кожна квітка щось означає. Тут представлені троянди різних видів та кольорів. Кожна кравчиня по своєму, можливо баченню, а можливо з того, які нитки мала і виходила та вкладала це у хрестику чи гладі. Також лілії, що є досить відомою квіткою в християнстві. Є волошки, ромашки, маки різного виду. Знаємо, що мак – символ пам’яті про полеглих Героїв”, – підсумовує наукова співробітниця музею-оселі родини Івана Франка у Підгірках.

Ярослав Куцій
Остап Микитюк

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

 

Нагору