Інформатор Калуш


ЖИТТЯ

Чому червень — місяць Пресвятого Серця Ісуса?

Червень у Католицькій Церкві присвяченій Найсвятішому Серцю Ісуса. На його честь протягом червня проводять молебень до Христа Чоловіколюбця

Ділиться Інформатор

Напевне, не має галичанина, який би не бачив образ Ісуса із палаючим серцем і терновим вінком на ньому. Традиція в Україні поширилася близько 100 років тому.  У травні уся Церква співала “Пресвятая Богородице, спаси нас”, а у червні молитовні наспіви спрямовані до Ісуса: “О, Найсвятіше Серце Ісуса, помилуй нас”.

Історія поширення культу Серця Христового


Первісно культу поклоніння Серцю Христовому передував культ Христових Ран, що був встановлений у період Середньовіччя — ХІІІ ст. Саме культ Христових Ран відкрив дорогу для поширення практики вшанування у Католицькій Церкві Серця Христового.

Протягом 1673-1675 рр. французькій монахині Сестер Візиток у манастирі Паре-лє-Моніяль  Св. Маргариті Марії Алякок з’являвся Ісус Христос та показував своє зранене серце, просячи поширювати по світу набожність до нього. У 1675 р. Папа Климент ХІІІ дозволив окремим церквам та товариствам відзначати свято Христового Серця. Пізніше, папа Пій ІХ у 1856 р. поширив цю практику на всю Католицьку Церкву. До того ж, 29 травня 1899 р. папа Лев ХІІІ присвятив увесь світ Найсвятішому Серцю Ісуса.

Папа Римський Пій ХІІ у день сторіччя від дня встановлення вшанування культу Серця Христового

Папа Римський Лев ХІІІ назвав почитання Христового Серця найкращим виявом релігії, а Пій ХІ-ий в енцикліці від 8 травня 1928 р. про це почитання каже:  “В тому вияві побожности міститься цілий зміст релігії, тому й у цьому почитанні міститься теж правило досконалого життя”.

Догматичну основу свята Христового Серця, подав у своїй енцикліці папа Пій ХІІ у 1956 р. з нагоди сторіччя встановлення свята Христового Серця:

“Де ж шукати за ліком,  на вид стільки лиха, що нині більше як у минулому так дуже мучить і поодиноких людей і родини і народи, а то й увесь світ? Чи можна знайти краще набоженство від почитання Пресв. Христового Серця…? Що може успішніше спонукати вірних-християн до дійсного виконування євангельських заповідей у житті, як не любов Христа, що її щодня збільшує і підсилює почитання Пресв. Христового Серця?”

Традиція вшанування Серця Христового в Україні


о. Ісидор Дольницький

Літургію присвячену Серцю Христовому в Україну уклав папський прелат та найкращий літургіст УГКЦ о. Ісидор Дольницький. З приводу укладеної ним літургії, митрополит Андрей Шептицький говорив наступне:

“Служба написана о. прал. Дольницьким, не тільки відповідає усім обрядовим приписам, але й щодо змісту є дуже добрим представленням культу безконечної Христової любови під символом його Серця”. Іс. Дольницький уложив також акафист Христовому Серцю, його можна б назвати найкращим звеличним гимном у честь Христової Любови”, – говорив митрополит УГКЦ

Про святкування в Україні свята Христового Серця митрополит Андрей зазначав, що “ні єпархіяльна Влада, ні Архиєпархіяльний Собор не є компетентні впроваджувати таких звичаїв… Коли, за ласкою Божою, збереться Собор нашої церковної провінції, прийдеться йому може одобрити і практику обходити празник Пресв. Серця у другу неділю після Зшестя Св. Духа. Наш Архиєпархіяльний Собор може тільки мовчанкою одобрити дотеперішню практику манастирів Чина Св. Василія Великого й багатьох парафіяльних церков, цебто тій практиці не противитися”.

Рішеннями Львівського Архієпархіального Собору щодо культу Серця Христового від 20 грудня 1940 р. встановлено щорічне відновлення акту посвяти Пресвятому Серцю Ісуса, що необхідно звершувати у третю неділю після зіслання Святого Духа. Окрім цього, Львівський Собор 1940 р. дозволив практики вшанування Серця Христового у Апостольствах Молитви, а також доручив священникам їх поширення. Найбільше до поширення у світі культу Божої любові спричинився святий папа Іван Павло ІІ.

Ярослав Куцій

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

 

Нагору