У 1944 р. німці відкрили у Болехові коло Стрия першу лісову школу в Генеральній Губернії. До цього, у Болехові вже діяла школа для лісничих, однак її було закрито у 1939 р. Як відбувалося відкриття та хто із вищого керівництва Німеччини на окупованих українських землях був присутній на відкритті школи у Болехові пропонуємо почитати у нашій статті, що виходить в рамках рубрики “Калущина історична”
Ділиться Інформатор
У 1922 р. у Болехові відновили Державну школу лісництва, яка була продовженням Урядової школи для кандидатів у імператорські лісники, що існувала до початку Першої світової війни. Це був третій навчальний заклад на відроджених польських землях, який виховував лісівників нижчого професійного рівня. Школа існувала до початку Другої світової війни.
Про відкриття школи лісництва при німцях дізнаємося із газети “Голос Підкарпаття” за 2 квітня 1944 р. Відкриття відбулося за присутності президента Головного Відділу Лісівництва доктора Айсфельда, президента Головного Відділу Науки й Навчання доктора Айхгольца. Зазначимо, що навчання відбувалося українською мовою. Водночас, на відкритті школи, німці запевнили, що згодом відкриється такий заклад, але із польською мовою навчання:
“В присутності президента Головного Відділу Лісівництва д-ра Айсфельда; президента Головного Відділу Науки й Навчання д-ра Айхгольца відкрито в Болехові коло Стрия першу лісову школу у Ген. Губ. з українською мовою навчання. Присутніх на відкритті почесних гостей учителів і учнів, які зібралися у великій научній залі привітав керівник Науки й Навчання Дистрикту Галичина Регірунґсдиректор Магеус, який ствердив, що цей заклад урухомлено у відносно короткому часі”, — йдеться у статті із газети “Голос Підкарпаття” за 2 квітня 1944 р.
Про завдання і значення школи говорив президент д-р Айсфельд. Його головним завданням у Галичині була доставка дерева, як сировини у різні сектори державного життя. Він здійснив аналіз стану лісів та кліматичної ситуації в регіоні. Важливим завданням у Болехові назвав відновлення “культури лісу”:
“Стан лісів в останніх десятках літ потерпів дуже внаслідок воєн, які перекотилися через цей край та внаслідок грабіжницької жидівської господарки. Про це свідчить, хоч би погляд на Підкарпаттю. Цей колись найкращий лісовий обшир в Европі являється тепер пусткою, якої навіть не використано на пасовище. Внаслідок того змінилася теж значно кліматична структура, а причиною великого виливу восені 1941 року лежала теж в тому, шо в Карпатах вирубано ліси. У зв’язку з тим виринає важлива справа докласти якнай більше зусиль, щоб відповідно повести культуру ліса”, — промовляв до присутніх доктор Айсфельд.
Із статті про відкриття лісової школи в Болехові дізнаємося, що в Генеральному Губернаторстві у той час, а це 1944 р., діяли 3 роди лісових урядовців:
- надлісничі — ведення державних лісництв та нагляд за приватними лісництвами;
- лісничі — нагляд за будівництвом лісових доріг, ведення лісової культури, охорона лісу “перед крадіжжю”(від крадіжок);
- показники — призначені для допомоги лісничим.
Далі дізнаємося, що “лісова школа в Болехові буде виховувати і підготовляти усі ці три роди лісових працівників. Пізніше буде… відкрита лісова школа з польською мовою навчання. Плянується теж школу для побережників. Покищо при лісовій школі будуть ведені курси для побережників”.
Окрім цього, “…промовець заявив, шо учні лісової школи одержать тут теж виховання характерів, бо кожний лісовий урядник мусить бути зразком працівника для державного добра. На закінчення згадав промовець, що поруч заліснення нормальних площей у Ген. Губ. заліснено вже 62.000 гектарів перший раз, в тому в самій Галичині 15.000 гектарів. Він передав відтак школу під опіку президента д-ра Айхгольца. який зайнявся її навчальною сторінкою.”
Важливо зазначити, що автор, який ймовірно був на цій урочистій події, повідомляє про кількість учнів та специфіку навчання:
“Ця школа нараховує тепер 40 учнів, 6 учителів і 1 директора. Навчання триває один рік. Шкільний рік ділиться на триместри. Школа матиме стоморгову площу, яка служитиме як досвідна і навчальна. Поруч того будуть варстати для обробітки дерева так, що всі направи мож на буде виконати негайно на місці”, — із газети “Голос Підкарпаття” за 2 квітня 1944 р.
Також названо причини обрання Болехова для відкриття такого роду школи, а саме наявність великої кількості лісів навколо Болехова та відповідні традиції, що існували в місті задовго до приходу німців:
“На цю школу вибрано Болехів навмисне, тому, що він має вже свою традицію. Перед 61-ми роками тут вже була лісова школа за Австрійської влади, та існувала теж за польських часів до 1939 р. До вибору цього місця причинилося теж й те. що в околиці Бслехова є багато відповідних лісів”.
Також зазначено план навчання та його розклад:
“Перед полуднем будуть навчати теорію, між іншим управу ліса, рослин, ночви, охорону ліса, відомості про поміри. використання ліса, знання законів, ловецтво і риболовство, а після-полудня відбувати муться практичні вправи в лісі, іїрогульки, впоави стріляння з мисливської зброї”.
Наприкінці урочистого відкриття слово взяв посадник Болехова і сказав наступе:
“Відкриття школи говорив він — це дальший доказ на те, шо німецька влада має повне зрозуміння для господарських і культурних змагань населення цього краю. Він зі свого боку може запевнити, що населення стоїть вірно по боці Німеччини, тему, що щастя Німеччини є теж щастям місцевого населення”, — говорив голова Болехова.
Ось таким видалося урочисте відкриття лісової школи у Болехові у 1944 р. Далі буде…
Ярослав Куцій
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08