Ці три види плазунів є найпоширенішими видами змій в Україні, а зустріти їх у дикій природі не є проблемою. Розрізняти, хто є хто, дуже важливо, адже гадюка є отруйною та може становити небезпеку для людини, а от вуж та полоз — безпечні.
Як відрізнити вужа та полоза від отруйної гадюки, розповідає Інформатор, покликаючись на сайт новин Волині “Конкурент”.
Отож, фахівці кажуть, що потрібно звернути увагу на такі ключові ознаки:
- Форма голови
У гадюки голова трикутна, чітко відмежована від шиї, з виразними виїмками між очима і ніздрями. У вужа та полоза — овальна, злегка витягнута. У вужа скроневі щитки за очима більше помітні, ніж у полоза.
- Очі
У вужа та полоза зіниці круглі, натомість у гадюки — вертикальні, дуже схожі на котячі.
Гадюка
- Забарвлення
Гадюка зазвичай сірого, бурого або чорного кольору з зигзагоподібним візерунком на спині. Деякі види можуть мати суцільне забарвлення без візерунка. Вуж натомість має буро-коричневе або оливкове забарвлення з темними плямами вздовж спини. Деякі види можуть мати жовті або помаранчеві плями на голові. У полоза забарвлення може бути дуже різноманітним, залежно від виду.
У вужа на щічках розташовані яскраві плями. Вони можуть бути як жовтого, так і яскраво-помаранчевого кольору. Ці плями одразу ж кидаються в очі. Але у водяного вужа жовтих або помаранчевих плям на щічках немає. Тому покладатися лише на цю популярну ознаку не варто.
Полоз
- Хвіст
Гадюка має короткий і товстий хвіст, що становить близько однієї шостої довжини тіла. У вужа хвіст довгий і тонкий і становить близько третини довжини тіла. Хвіст полоза може бути різної довжини, але зазвичай він довгий і тонкий, подібно як у вужа.
- Поведінка
Вуж та полоз зазвичай неагресивні і під час небезпеки намагаються втекти. Деякі види полоза можуть бути агресивними за умови захисту гнізда. Гадюка буде агресивною, якщо відчує загрозу — вона буде шипіти, згортатися клубочком і кидатись, щоб укусити.
Вуж
- Місце перебування
Побачивши змію на дереві або гілках куща, з впевненістю можна сказати, що це вуж, а не гадюка. Гадюки, на відміну від вужів, не лазять по деревах.
Важливо пам’ятати, що визначення змій за їхніми зовнішніми характеристиками може бути складним, а помилка може вартувати здоров’я. Тому у будь-якому разі краще уникати контакту з цими плазунами.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08