Калуш До сайту

У Калуші зареєстрували 44 випадки кашлюка. Закликають вакцинувати дітей та вагітних жінок

В Україні цьогоріч у 30 разів частіше реєструють кашлюк, аніж в минулому році. Поширюється хвороба і на Калущині: якщо в попередні роки це були одиничні випадки, то в 2024 році їх уже зареєстрували 44.

Про причини поширення хвороби, її симптоми та способи убезпечення Інформатору розповіла епідеміологиня Калуського районного відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ” Наталія Вашкевич.

За її словами, з з початком нового навчального року можливий новий ріст захворюваності на кашлюк, тому важливо пам’ятати про основні симптоми та профілактику даного захворювання.

За даними Центру громадського здоров’я, за 6 місяців 2024 року в Україні зареєстровано 4863 випадки захворювання на кашлюк, що у 30 разів більше, ніж за аналогічний  період 2023 року (161 випадок). І захворюваність продовжує стрімко зростати: лише за червень зареєстровано 1058 випадків проти 1006 за перші три місяці. З усіх захворілих 95,9% — діти.

Що стосується Калуського району, то станом на 11 вересня цього року зареєстровано вже 44 випадки кашлюку, що значно перевищує показники попередніх років, коли реєструвались поодинокі випадки. Так, в 2020 році зареєстровано 1 лабораторно  підтверджений випадок кашлюку, в 2021- 2022 роках не було зовсім, в 2023-му — 1 клінічний випадок.

“Причина зростання захворюваності — збільшення числа нещеплених дітей. За 6 місяців 2024 року рівень охоплення щепленнями проти кашлюку по Україні серед дітей до року, які отримали відповідно до віку три щеплення, складає 46,6%”, — деталізує фахівчиня.

За її словами, якщо розглядати випадки кашлюку по Калуському районі, то хворіли діти різних вікових груп. Зокрема, було 11 випадків серед дітей до року, 5 — у віці 1-4 роки, 15  серед дітей 5-9 років… Більшість тих, хто захворів були не вакцинованими або отримали не всі дози.

“Аналізуючи ці дані, можна зробити висновок, що хворіли здебільшого невакциновані діти (50% з усіх захворілих), або вакциновані з порушенням календаря щеплень (39% з усіх захворілих)”, — наголошує епідеміологиня.

То що ж таке кашлюк?

Кашлюк — це інфекційне захворювання дихальних шляхів, найпоширенішим симптомом якого є напади сухого, спастичного кашлю. Хвороба легко поширюється від людини до людини, переважно, повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні.

“На початку захворювання кашлюк часто плутають із звичайною застудою, адже йому притаманні слабкий кашель, температура, нежить. Проте, не слід його недооцінювати”, — радить Наталія Вашкевич.

Кашель може тривати від 4 до 8 тижнів і супроводжуватись тимчасовим припиненням дихальних рухів (апное). Серед частих  ускладнень захворювання — пневмонія, рідше — судоми та ураження головного мозку. Чим менший вік дитини, тим небезпечніший для неї кашлюк.

Як уникнути цієї недуги?

Запобігти цьому захворюванню можна завдяки вакцинації, яка передбачена Календарем профілактичних щеплень. Щеплення безоплатні та проводять дітям по такій схемі:

Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі убиті клітини збудника кашлюку, а АКаДП містить безклітинний або ацелюлярний кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти  кашлюку, дифтерії та правця.

Фахівці радять: якщо з якихось причин Ваша дитина пропустила вакцинацію, слід надолужити її якомога швидше, адже в умовах надзвичайної ситуації не щеплена вчасно дитина має вищі ризики заразитися кашлюком та отримати серйозні наслідки для здоров’я.

У групі ризику також — вагітні жінки. Їм радять зробити щеплення проти кашлюку (в термін 16-32 тижні) за рекомендаціями свого сімейного лікаря. Вакцинація проводиться імунобіологічними препаратами з ацелюлярним кашлюковим компонентом.

Раніше ми писали, що в Калуській громаді триває “наздоганяюча” кампанія з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08