Протягом довгого часу Михайло Мельникович їздить Калущиною та збирає цінні відомості про села та їх жителів, а також старовинні звичаї та пісні. Нещодавно він завітав до Липовиці, де місцева жителька показала свою хату, якій більше більше 75 років, а також розповіла про походження назви села, та пригадала весільні пісні і коломийки часів своєї молодості.
Ділиться Інформатор.
Мова йде про Ольгу Дмитрівну Горблянську, яка народилася у 1953 році у Липовиці. Наразі проживає у хаті, як повідомив Інфоматору Михайло Мельникович, 1947 року будівництва. Ця хатина наче уквітчана українською вишивкою – рушники, горнятка, посуд та навіть скриня із українським орнаментом.
Ольга Горблянська розповіла про походження назви села Липовиця та найпоширеніші прізвища у даному селі.:
“Стародавні люди казали, що прийшли перші жителі села та й сіли відпочивати під липами. У нас є фамілії Горблянський, Дранчук, Чоповський, що найбільш перевищує.”
Серед найбільш поширених танців у селі були вальс, краков’як та коломийка:
“Прийде неділі то все були танці. Вдень після обіду, друга година чи трета. Були танці, йшли молоді хлопці і дівчата. Навіть молоді жінки, хоч мали діти маленькі, йшли на руках з дитинов, сиділи в кріслі і дивилися як молоді танцюють. Була коломийка, був краков’як, вальс, польку. Всякі танці були”, — ділиться спогадами пані Ольга
Більше про розповіді Ольги Горблянської можете переглянути у відео на сторінці проєкту “Я бойко”, яким керує Михайло Мельникович:
Найбільш цінним є те, що жінка наспівала пісні своєї молодості, зокрема обрядові весільні та коломийки. Наведемо декілька з них:
Ой узяти гребінець,
Розчесати жовту косу,
Під вінець
Пізніше заспівала рядки із української народної пісні:
Лугом іду, коня веду,
Розвивайся, луже!
Сватай мене, козаченьку,
Люблю тебе дуже!
Та навіть коломийки:
Колишисі колисочко, новенька-новенька
Би ся урвала ворозочка тоненька-тоненька
Ярослав Куцій
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08