Частка прокурорів із пенсією є найвищою в Хмельницькій області (понад 30%). На другому місці — Черкащина. Але й Прикарпаття не пасе задніх: приблизно кожен п’ятий прокурор в області отримує пенсію.
Про це пише Інформатор, покликаючись на дослідження Економічної правди.
Журналісти видання проаналізували дані 8 070 декларацій, які змогли ідентифікувати за 2023 рік (за посадою чи місцем роботи, де зустрічається слово “прокуратура”). Відтак виявили низку цікавих фактів. Зокрема, що в органах прокуратури може бути втричі більше осіб з інвалідністю, ніж у середньому серед населення, а серед начальників – 38%.
Що передувало дослідженню?
Нещодавно всією країною прокотилася хвиля затримання керівництва регіональних МСЕК. Почалося — з очільниці Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) Тетяни Крупи, в якої вилучили понад 5 млн доларів, брендові прикраси… і документи, які можуть вказувати на відмивання грошей через різні бізнес-проєкти.
Після скандалу журналісти занурились у судові вироки і виявили, що попри десятки кримінальних справ (розслідуваних, доведених до суду і де є вирок) жоден член МСЕК з початку великої війни не сів за ґрати: більшість отримали або дуже м’які (штрафи по кілька десятків тисяч гривень), або умовні вироки.
“Примітно, що зазвичай справи в судах старанно “розвалюють” прокурори через угоди про визнання винуватості в обмін на м’яке чи суто формальне покарання”, — пише видання та припускає, що це може бути не просто так. Адже на тій же Хмельниччині пів сотні прокурорів оформили інвалідність у згаданої голови МСЕК…
Прокурори з обмеженими можливостями…
За даними Держстату, на початку 2022 року в Україні налічувалося 2,72 млн осіб з інвалідністю або 6,6% від усього населення країни. Під час великої війни ця цифра зросла до 3 млн (7,5%).
Для порівняння ЕП відібрала близько 10 тис. декларації працівників інших силових органів (Нацполіція, БЕБ, НАБУ, ДБР) і перевірила частку осіб, яким призначена пенсія, що є однією з ознак наявності групи інвалідності. Серед працівників названих правоохоронних органів цей показник не перевищує 1,8%.
Натомість у прокуратурі кожен п’ятий вказав у декларації наявність пенсійних виплат. У того, що частка пенсіонерів-прокурорів більша, ніж у середньому в країні чи в інших силових органів, є пояснення.
Річ у тім, що працівники прокуратури мають законне право на пенсію за вислугу років незалежно від віку – у разі наявності 25 років вислуги, зокрема стажу роботи на посадах не менше 15 років. Розмір пенсії має становити 60% від суми місячної зарплати, але не більше десяти прожиткових мінімумів (29,2 тис. грн).
Штат органів прокуратури за останні десять років був зменшений вдвічі, а кількість їхніх пенсіонерів після початку великої війни збільшилася на 30%. Таке різке зростання не може бути пояснене органічною вислугою років, крім як оформленням групи інвалідності.
За даними співрозмовників видання з економічного блоку уряду, які побажали не згадувати їх через чутливість питання, лише близько 10% отримувачів пенсії за спеціальним законом “Про прокуратуру” отримують її за інвалідністю. Рядові прокурори лише в 19% декларацій вказали отримання пенсії, тоді як серед керівного складу (начальники та заступники начальників у прокуратурах) це зустрічається у 38% випадків.
Частка прокурорів із пенсією в Хмельницькій області найбільша — понад 30%. На другому місці — Черкаська область. Найменше — у Києві й області. Що ж до Івано-Франківської області, то вона, як видно з ілюстрації, займає 5-6 позицію — на приблизному рівні з Кіровоградською областю.
“Наявність пенсій і різке зростання їх кількості під час війни – питання не лише морально-етичне. На це у 2023 році знадобилися 288 млн грн. Середня пенсія працівника прокуратури – 199 тис. грн на рік або 16,6 тис. грн на місяць. А ще наявність пенсії за інвалідністю дає переваги під час працевлаштування та переміщення з посади на посаду і зменшує вірогідність звільнення, тож подолати цю проблему буде непросто”, — резюмують автори дослідження.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08