24 жовтня у світі відзначають Всесвітній день боротьби із поліомієлітом. У 20 столітті поліомієліт був однією з найактуальніших проблем охорони здоров’я у світі. Після впровадження вакцинопрофілактики (1955-1965 роки) поширення поліомієліту і захворюваність почала спадати. Який стан захворюваності зараз?
Ділиться Інформатор.
Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання людини, яке вражає сіру речовину спинного мозку з розвитком паралічів та парезів. Паралітична форма поліомієліту невиліковна.
Всесвітня організація охорони здоров’я відносить поліомієліт, який спричинює дикий вірус, до тих інфекційних захворювань, які виявили здатність чинити серйозний вплив на здоров’я населення і можуть швидко поширюватися в міжнародних масштабах. Через це цю хворобу відносять до таких, що їх регулюють сучасні Міжнародні медико-санітарні правила.
За міжнародною класифікацією поліомієліт належить до вірусних інфекцій. Даний вірус проникає в організм людини через верхні дихальні шляхи. Розмножується він на слизових оболонках дихальних шляхів та шлунково-кишкового тракту, передається від хворої людини повітряно-краплинним та фекально-оральним шляхами через брудні руки, інфіковану воду та їжу, іграшки.
Основне значення в передачі вірусу поліомієліту має фекально-оральний шлях передачі, так як вірус тривало виділяється з фекаліями в довкілля. Також поширенню ентеровірусів сприяє відсутність водопроводів, каналізації, скупченість населення.
Проте періодично трапляються спалахи поліомієліту пов’язані з циркуляцією вакциноспорідненого вірусу, який востаннє потрапив в Україну з Таджикистану в 2021 році. Відтак, у жовтні 2021 р. в Україні зафіксували перший випадок поліомієліту в Рівенській обл. За результатами досліджень у Регіональній референс-лабораторії м. Гельсінкі, півторарічна дівчинка інфікувалася дериватом вакцинного поліовірусу 2-го типу (VDPV2)., батьки якої свідомо відмовились від щеплень, передбачених медичними стандартами, через релігійні переконання. А вже в січні 2022 р. Центр громадського здоров’я повідомив про другий випадок гострого в’ялого паралічу в дитини із Закарпаття, спричинений тим самим типом поліовірусу. Ще в 19 здорових контактних осіб виділявся аналогічний вірус.
Сприятливі умови для циркуляції поліовірусу виникають при низькому охопленні дітей вакцинацією та зниженні рівня «колективного» імунітету. Заходи з ліквідації спалаху тривали близько 2-х років, проводилась масштабна «наздоганяюча» вакцинальна кампанія і у вересні 2023 року Європейське бюро ВООЗ оголосило спалах в Україні завершеним.
Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п’яти років.
Якими є симптоми хвороби?
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.
- У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
- У 25% випадків поліомієліт має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
- Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.
Які наслідки може мати хвороба?
Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги. руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужання після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються. Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту. Ліків проти поліо не існує.
Як захиститися від поліомієліту?
Єдиним надійним методом запобігання поліомієліту є вакцинація. Вона захищає людину впродовж усього її життя. В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити в пунктах профілактичних щеплень як державних так і приватних установ безоплатно. Проводиться вона відповідно до календаря щеплень за таким розкладом:
- у 2 місяці – 1 доза;
- у 4 місяці – 2 доза;
- у 6 місяців – 3 доза;
- у 18 місяців – 4 доза;
- у 6 років – 5 доза;
- у 14 років – 6 доза.
Вакцини, що застосовують державні й приватні клініки, зареєстровані. сертифіковані й дозволені для використання в Україні. Значення вакцинації особливо важливе зараз, коли відбуваються воєнні дії на теренах нашої держави. Адже щоб досягти колективного імунітету необхідно щорічно вакцинувати 95 % дітей, які підлягають щепленням.
На території нашої області і нашого району реєструють багато внутрішньо переселених осіб. В силу обставин ці громадяни мають ослаблену імунну систему. Не виключено, що вони можуть захворіти на інфекційні захворювання, в тому числі і на поліомієліт.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08