Калуш До сайту

“Забирали… печиво, м’ясо, яйця”: історія про передвеликодній грабіж 1934 року у Станьковій

Усі полюбляють Великдень – запах копченої шинки, яєць, хрону довго не виходить із голови. Хоч зараз кінець жовтня, ми все ж насмілимося розповісти вам про випадок майже 100 річної давності, що трапився у Станьковій. Там “по міськи вбрані мущини” у Страсну П’ятницю грабували селянські домівки та все, що тільки бачили на столах, приготовлених до величавого свята. Чим закінчилася ця історія читайте у нашому матеріалі. 

Ділиться Інформатор.

Випадок безпрецедентного грабежу у селах Калуського району знаходимо у львівській газеті “Діло” за 11 травня 1934 року. У ній йдеться про організовану групу грабіжників приблизно із 15 осіб, які у Страсну П’ятницю у Станьковій пограбували велику кількість хат. Крали все, що тільки бачили, але не зкоштовностей, а з їжі, а тих, хто зловив їх на гарячому або погрожували або били. Досить незвичний вида грабежу.

Витяг із газети “Діло” за 11 травня 1934 року

Подаємо оригінал статті із газети “Діло”:

“Новий спосіб грабунку наших селян. Міста й містечка Східної Галичими є головно підчас торгів частими свідками явних і маскованих обманств та грабунків наших селян всякими пройдисвітами. Хапаються вони всяких можливих засобів, щоби тільки видурити, вкрасти чи явно заграбити з трудом, часто за останню корову чи безрогу, придбаний гріш. Побіч старих загально відомих вже обманів, як напр. “перша виграє, друга програє”, які всеж таки находять ще свої жертви, піднаходять щораз-то інші і більше рафіновані обмани. На диво оця алодійня гуляє цілими роками безкарно, змінюючи шо-найвише час до часу терен праці. У своїй безличності посуваються ті обманці ще дальше, вибіраючися на грабунки в наше село, в якому досі не оперували.

Цікавий випадок от-такого модерного грабунку трапився у велику пятницю ц. р, в селі Станьковій, калуського повіту. А саме група мущин, зложена з ок. 15 осіб, упала несподівано до цього села і розділившись на дві частини, впадали до хат, де переважно були тільки діти (бо старші пішли до церкви) та забирали приготоване на свята печиво, мясо, яйця та взагалі все, що попало їм під руки. Заалярмованих власників, які пустилися відбирати своє добро, стероризували погрозами, а декого навіть побили. Ці типи — це переважно добре зодягнені по міськи мущини, які подавалися за безробітних. Між собою порозумівалися по польськи. Крайня пора, щоби тими обманцями і грабіжниками занялися ближче органи влади”

Ось таке життя вирувало на Калущині майже 100 років тому. Одні готуються до свята, а інші намагаються на цьому наживитися…

Далі буде…

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08