За спалення штрафують, а вдома його дівати нікуди. В осінній період багато власників присадибних ділянок стикаються з питанням, що робити з опалим листям?
Інформатор вирішив з’ясувати, що дешевше: ризикувати і палити чи замовити послугу та цивілізованого вирішити проблему.
Хоча спалювання може здаватися простим рішенням, воно несе в собі екологічні ризики та може призвести до фінансових штрафів.
Отож, ми уточнили у компанії “Еко-Прикарпаття”, яка займається вивозом сміття у Калуській громаді, актуальну ціну на вивіз листя. Там повідомили, що така послуга у них є і можна замовити вивіз листя вантажною машиною.
Компанія виконує приватні замовлення, а все листя вантажівка забирає за запитом. Ціна вивозу одного кубічного метра листя становить 250 гривень. Це — приблизно вміст одного сміттєвого контейнера, які є по місту. Якщо ж ви назбираєте менше, вивіз буде дешевшим. У компанії запевнили, що, якщо замовити вивіз сьогодні, то машина приїде на наступний день, а повне завантаження обійдеться у 1000 гривень (4 куб. метри). Окрім листя, до речі, можна вивозити гілля чи інше габаритне сміття. Вантажівка забере все і відвезе на сміттєзвалище.
У Долині також є можливість замовити трактор через місцеве комунальне підприємство “Комунгосп“. Тут без проблем погодились вивезти листя з села Рахині. Але відповідальний за цей процес повідомив, що після замовлення трактора з причепом година його роботи коштує 750 гривень, або іншої марки — за 1000. Але ще треба подбати про самостійне завантаження листя. Очевидно, що на доїзд, завантаження та сам вивіз піде більше години…
Це все одно менше, аніж штраф…
Варто врахувати, що, відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф за самовільне випалювання рослинності або їх залишків може становити від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів (3 060 – 6 120 грн) – для громадян.
Є і кримінальна відповідальність. Це передбачено ст. 245 Кримінального кодексу України. Так, за знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, уздовж залізниць, стерні, сухих трав, рослинності на землях сільськогосподарського призначення загрожує:
- штраф від 5400 до 9000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (91 800 – 153 000 грн);
- або обмеження волі на строк від 2 до 5 років;
- або позбавлення волі на той самий строк.
За такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин чи інші тяжкі наслідки, палія можуть відправити до в’язниці на строк від 5 до 10 років.
При цьому, не факт що до приїзду уповноважених штрафувати органів ви встигнете спалити все заплановане листя… Тож, палії ризикують не лише опинитеся в реєстрі порушників та понести позапланові фінансові витрати на сплату штрафу, але й можуть залишитися зі значною частиною недопаленого листя, що виведе питання утилізації на нове коло.
Тож, замовлення вивозу листя виглядає все ж більш розумним і безпечним рішенням. Це дозволить уникнути забруднення повітря та зменшити ризик виникнення пожежі, яка може загрожувати вашій ділянці та сусіднім територіям. Пам’ятайте, що в разі, якщо пожежа почне розростатися, існує небезпека для тварин та рослин, а також ризик летальних випадків.
Таким чином, враховуючи всі ризики і витрати, вивіз листя виглядає не лише економічно вигідним, але й екологічно безпечним варіантом. Обираючи вивіз, ви дбаєте не лише про свою ділянку, але й про навколишнє середовище.
А які екологічні і безкоштовні варіанти утилізації опалого листя є в Україні та світі, розповімо в окремій публікації згодом.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08