Під покрівлею містичного вечора у калуській книгарні мерехтіли запалені свічки. Місто поринуло в осінню тишу, а прикарпатський письменник Ігор Антонюк під скрипучу мелодію заведеного годинника та “тремтіння” підсвічника із Курщини презентував збірку своїх горор-оповідань “Монету підкине кожен”. Та чи був цього вечора у калушан вибір?
Ділиться Інформатор.
Щойно видана книга прикарпатського письменника Ігоря Антонюка “Монету підкине кожен” складається із 11 оповідань, що написані у жанрі горору. Усі оповідання поєднали у собі певні елементи антиутопії, соціальної фантастики і жахів та навіть релігійні і біблійні мотиви.
Кожне оповідання — це підкинута монета, яка є сліпим чи свідомим вибором кожної людини, трактує автор. Від реверсу чи аверсу монети залежатимуть наслідки — сприятливі чи фатальні. Але це — завжди вибір.
У місцевій книгарні на площі Героїв у атмосфері мінливості, містичної загадки, відчуття “нестерпного очікування чогось жахливого” присутні насправді затишно рефлексували та обговорювали проблему вибору кожного, яка під впливом тих чи інших факторів (історичних, соціальних-економічних, політичних чи ідеологічних) тією чи іншою мірою впливає на людину…
У розмові із Інформатором Ігор Антонюк поділився цікавими деталями процесу створення атмосфери сьогоднішнього вечора та розповів про підсвічник із Курщини:
“Свічник я позичив у своєї подруги. Її бабуся значно давніше привезла його із Курщини. Тобто йому десь більше 50 років точно. Цінними також є монети, які розсипані на столі. Їх доволі багато. Є такі, яким більше 400 років. До прикладу, часів Другої Речі Посполитої, але є і новіші”, — ділиться молодий письменник.
Він — із Тернопільщини. Але навчався в Івано-Франківську (закінчив історичний і педагогічний інститути Прикарпатського університету ім. В. Стефаника) та залишився тут жити. Тому називає місто — рідним. Ігор Антонюк є також автором збірки горорних оповідань “Шепіт сосен”, яка вийшла друком у 2018 році та була дебютною.
Під кінець вечора калушани мали змогу послухати уривок із збірки, який на думку Ігоря, є найстрашнішим. Письменник додає, що насправді оповідання “Останній”, яке завершує книгу, не є найстрашнішим, але страшнішим є роздуми над ним:
“Воно розповідає про нашу буденність та про те, що, окрім людей, страждають і тварини. Оповідання написане у 2021 році, але кожен може щось почерпнути своє… В основі — розповідь про гостя, який запізнюється із повернення і стикається зі смертю близьких”.
До кінця пересічний читач не знає, що цим гостем був лелека, який повернувся додому дещо пізніше.
Нова книга Ігоря Антонюка завершується фразою: “І вдарив ГРАД”. Ця до болю глибока фраза є знайомою українцям та по-різному може резонувати. Хтось може зрозуміти це крізь призму явища природи, а інший — як відлуння та відгомін війни… Вибір за кожним, але “Монету підкине кожен”.
Читайте також — Передумав відлітати? До гнізда на Калущині прилетів одинокий лелека
Ярослав Куцій
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08