Для промислових об’єктів та бізнесу, які імпортують електроенергію мають можливість уникнути вимкнень світла. Про це повідомили у пресслужбі Укренерго.
Ділиться Інформатор.
Власна генерація електроенергії дасть можливість зберегти звичний ритм роботи підприємства. У випадку генерації близько 80% спожитої електроенергії, відповідний споживач буде захищений від вимнень:
“…щоб імпортувати електроенергію – не обов’язково бути трейдером чи фахівцем із зовнішньоекономічної діяльності. Це можна робити, наприклад, уклавши договір з постачальником, який є учасником ринку та має відповідну ліцензію. Також бізнес та промисловість можуть самостійно забезпечувати імпорт електроенергії для власних потреб”, – вказується у повідомленні.
У постанові КМУ №1127 від 27.10.2023 року йдеться про те, що застосування заходів примусового обмеження електропостачання споживачів (крім побутових) не здійснюється за умов:
- у кожній розрахунковій годині обсяг придбаної споживачем імпортованої електричної енергії становить не менше 80% від загального обсягу споживання ним електричної енергії;
- споживач має автоматизовану систему комерційного обліку електричної енергії, що забезпечує можливість отримання даних комерційного обліку електричної енергії в реальному часі; споживач виконує інші положення постанови КМУ №1127 від 27.10.2023 року.
В цілому в Укренерго пояснюють, що існує два варіанти отримання споживачами імпортованої електричної енергії, відповідно до вимог постанови КМУ №1127.
Варіант 1 — придбання імпортованої електроенергії у постачальника електричної енергії.
Споживачі (не побутові) на власний розсуд обирають собі постачальника електричної енергії, який є учасником ринку електричної енергії України та має можливість постачання імпортованої електроенергії. Одним із таких учасників ринку може бути постачальник, що безпосередньо бере участь в аукціонах з розподілу доступу до міждержавних перетинів, тобто – безпосередньо здійснює первинне ввезення імпортованої електроенергії в Україну.
Варіант 2 — придбання імпортованої електроенергії здійснюється самим споживачем після отримання статусу учасника ринку електроенергії України
Спочатку, не побутовий споживач повинен звернутися до НЕК “Укренерго” для укладання обов’язкових договорів, відповідно до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії». З умовами договорів та алгоритмом дій можна ознайомитися за посиланням.
Після цього, для здійснення постачання імпортованої електричної енергії з метою споживання на власні потреби, споживачеві необхідно знайти собі контрагента нерезидента, що є учасником ринку суміжної країни, який буде здійснювати експорт електроенергії в Україну та з яким споживач планує здійснювати спільне переміщення електроенергії через митний кордон України.
Згодом, споживач та його контрагент-нерезидент повинні визначитися, хто з них буде брати участь у спільних аукціонах з розподілу доступу до міждержавних перетинів. Визначена сторона для отримання доступу до перетину – повинна отримати статус зареєстрованого учасника, уклавши з Аукціонним офісом договір про участь у розподілі. Аукціонним офісом для перетинів між Україною, Румунією та Молдовою, є НЕК “Укренерго”.
Аукціонним офісом для перетинів між Україною, Польщею, Словаччиною та Угорщиною є Joint Allocation Office (JAO) Для отримання відповідної інформації, необхідно звернутися сюди. Після успішного отримання доступу до аукціонів з розподілу доступу до міждержавних перетинів – необхідно взяти участь у відповідному аукціоні та стати переможцем такого аукціону.
За результатами відповідного аукціону, власники прав на перетин (фізичних прав на передачу) отримають від відповідного Аукціонного офісу документ на права, в якому буде зазначена погодинна інформація про можливі обсяги постачання імпортованої електричної енергії для відповідної дати.
У випадку перемоги у аукціоні, переможець аукціонів пересилає своєму контрагенту документ на права.
На підставі отриманого документа на права, відповідно до Правил номінації, споживач та його контрагент здійснюють номінації до систем управління ринку – кожен у своїй країні – зазначаючи вже остаточний обсяг переміщення електричної енергії через митний кордон України. З правилами номінацій для українських учасників ринку, яким буде споживач, можна ознайомитись за посиланням.
Після здійснення номінацій споживачем та його контрагентом з іншого боку кордону – НЕК “Укренерго”, спільно з оператором системи передачі суміжної країни, перевіряють та узгоджують між собою графік переміщення імпортованої електричної енергії через митний кордон України. Після узгодження номінацій, споживач отримає повідомлення про підтвердження переміщення електроенергії до України.
В межах підтверджених обсягів, споживач має право використовувати електричну енергію як імпортовану. Застосування до споживача заходів примусового обмеження електропостачання не здійснюється за умови, що у кожній розрахунковій годині обсяг придбаної імпортованої електричної енергії становить не менше 80% від загального обсягу його споживання
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08