Долинська міська рада готується віддати під викуп дві земельні ділянки. Офіційно — з метою забезпечення ефективного використання земельного фонду та залучення додаткових коштів у міський бюджет. Проте, отримати землю підприємці, як виглядає з певних рішень ради, хочуть без аукціону. Закон у деяких випадках це справді дозволяє. Але чи можна в цій ситуації говорити про законність?
Інформатор побував на ділянках та з’ясував кілька цікавих деталей.
Йдеться про понад пів гектара землі, що на вулиці Обліски у Долині. Місце можна вважати “козирним”, адже фактично ділянка знаходиться на автодорозі Р 21, що з’єднує Івано-Франківську область із Закарпатською. А це, як мінімум, постійний трафік… При цьому територія з усіх боків оточена різними закладами та інфраструктурою (кафе, автомийки, готель, житлові будинки тощо).
Візуально ділянка виглядає як цілісна і знаходиться перед колишньою швейною фабрикою в Долині.
За документами, ділянок — дві (площами 0,3 га та 0,28 га). Більша, відповідно до даних порталу kadastr.live, відноситься до земель житлової та громадської забудови, менша — до земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
ПРИМІТКА: У зв’язку із введенням в Україні воєнного стану, публічна кадастрова карта не працює. На даний момент, в Україні діє сайт-аналог kadastr.live, який відображає деякі дані кадастрової карти в режимі онлайн. Проте, інформація, яка міститься на даному сайті – неофіційна та може містити неточності.
Достеменно відомо, що обидві земельні ділянки наразі перебувають у комунальній власності і межують одна з одною. Але як дійшло до їхнього продажу і чи буде йтися про відкриті земельні торги?
Давно у парі…
Відповідно до рішення Долинської міської ради №1685-21/2022 від 2 серпня 2022 року, було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки, площею 0,3 га, для облаштування виставкової площадки автомобілів. Вона увійшла до переліку ділянок, право оренди яких підлягає продажу на земельних торгах. Цим же рішенням затвердили стартовий розмір річної орендної плати в сумі 14 973,68 грн, що становило 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Приблизно через три місяці право оренди цієї площі успішно реалізували через аукціон, переможцем якого із кінцевою пропозицією в 399 000 грн став Ростислав Греняк. В умовах аукціону йшлося про п’ятирічний термін оренди ділянки.
За таким же сценарієм в оренду потрапила і друга земельна ділянка: після інвентаризації її визначили, як площу для облаштування площадки по збереженню будівельних матеріалів (крім сипучих), затвердили стартовий розмір річної орендної плати у сумі 26 952,62 грн та в жовтні 22-го виставили право оренди землі на аукціон. Про все це йдеться у рішенні міської ради №1684-21/2022, датованому (як і попереднє) 2 серпня 2022 року.
Аукціон на п’ятирічну оренду ділянки з ціною 214 000 грн виграла підприємиця Тетяна Мостова. У декларації її чоловіка, Володимира Мостового, який є депутатом Долинської міської ради, є відомості про ділянку з аналогічною площею. Збігається і дата набуття права оренди.
А про викуп земель мова йшла на одній із нещодавніх сесій міської ради. В порядку денному було два проєкти рішень:
- Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок по вул. Обліски 117-Ж в м. Долина.
- Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок по вул. Обліски 117-Е в м. Долина.
У проєктах рішень вказано, що вони розроблені за зверненням відповідних громадян.
Наявність цифрових реквізитів у адресах земельних ділянок означає, що там є нерухоме майно, адже самим по собі ділянкам адреси не присвоюють. А наявність нерухомості на орендованих ділянках — це законна підстава для викупу землі без аукціону.
Так, відповідно до чинного законодавства, продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах у формі електронного аукціону). Однак ст. 134 Земельного кодексу України містить перелік винятків, за яких ділянки можуть передаватись і без конкурсу.
“Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі розташування на земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб”, — зазначено у ч. 2 ст.134 Земельного кодексу України.
Щоправда, ані на самій сесії, ані під час розгляду питання депутатською комісією з питань землекористування та земельних відносин, що відбувалася перед сесією, про нерухомість на ділянках не згадували. Доповідачка, начальниця відділу земельних ресурсів міської ради Лілія Малета, повідомила лише, що йдеться про виготовлення експертних грошових оцінок з метою надання подальшого дозволу на викуп земельних ділянок.
Трактувати рішення міської ради Інформатору очільниця земельного відділу відмовилася. Сказала надсилати запит виключно на ім’я міського голови Івана Диріва.
У документах є, а на ділянці немає?
Між тим підозри щодо об’єктів нерухомості на земельних ділянках підтверджують дані YouControl. За запитами за іменами підприємців, які орендують ділянки, справді видає інформацію про будинки.
Відомо, що Ростислав Греняк займається бізнесом уже понад 16 років. Основним видом його діяльності є “Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення” (КВЕД 49.31). У його власності — 26 транспортних засобів, (переважно автобусів). Також система показує кілька земельних ділянок та об’єктів нерухомості. Серед останніх — будинок по вулиці Обліски, 117 Ж.
Тетяна Мостова — також підприємиця з майже 17-річним досвідом. Її профіль — “Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами” (КВЕД 47.11). У власності жінки, як показує YouControl, є один автомобіль. А серед об’єктів нерухомості “світиться” будинок по вулиці Обліски, 117 Е.Якщо ці будинки справді існують, то виникає низка логічних запитань щодо їх походження та чи мали підприємці необхідні для початку будівництва дозволи. Але, перш ніж розсилати запити у профільні відомства, Інформатор навідався за вказаними адресами і… жодних об’єктів нерухомості на місці не виявив.
Більше того — територія виглядає занедбаною та такою, що не використовується взагалі ніяк: довкола зарослі, трави, сміття і бродячі собаки… За цю землю точно платять сумарно понад 600 тисяч гривень у рік? Для чого?
Загалом із наявної інформації напрошується висновок, що підприємці зареєстрували на орендованих ділянках віртуальну нерухомість. Й тепер “законні” будинки під номерами 117 Ж та 117 Е дають їм підстави для викупу цих ділянок без аукціону.
Цілком вірогідно, що далі ці ділянки можуть бути перепродані за значно привабливішою ціною. Але ці гроші наповнять уже не бюджет Долинської громади, а кишеню тих, хто їх вчасно отримав у власність.
Володимир Мостовий, до речі, участі в голосуванні щодо ділянки, яку орендує дружина, не брав — заявив про конфлікт інтересів, а от рішення щодо сусідньої ділянки підтримав.
Як голосували депутати Долинської міської ради та міський голова, можна ознайомитися з протоколу четвертого пленарного засідання 48 сесії:
Зазначимо, що затвердження рішення про проведення експертної грошової оцінки ще не дає права на викуп, але відкриває шлях до цього. У Законі України “Про оцінку земель” зазначено, що за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Відтак його мають затвердити на сесії міської ради (підстав для незатвердження майже немає). Після цього вже може йтися про викуп.
Тетяна Кіндюх
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08