Калуш До сайту

У Калуші планують суттєво підвищити тариф за вивіз сміття

15 листопада ТОВ “Еко-Прикарпаття” оприлюднило інформацію про намір змінити тарифи на вивезення побутових відходів у Калуській громаді, обґрунтовуючи це зростанням витрат і новими законодавчими вимогами.

Ділиться Інформатор, посилаючись на Вікна.

15 листопада на сайті ТОВ “Еко-Прикарпаття” було оприлюднено повідомлення про намір змінити тариф на послугу з управління побутовими відходами на території Калуської громади.

Послуга включає збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, що стосується організації роботи системи управління відходами. Зміни тарифів обумовлені низкою факторів, серед яких:

Діючий тариф на послуги з вивезення побутових відходів був встановлений ще у 2022 році, однак з того часу значно зросли основні витрати. Так, з 19,5 млн грн у розрахунках попереднього тарифу, собівартість послуг збільшилася до 32 млн грн, що на 64% більше. Тариф на вивезення твердих побутових відходів пропонується підвищити до майже 55 грн з людини на місяць.

Зокрема, суттєво зросли витрати на матеріали, оплату праці, амортизацію та ремонт, що обумовлено економічними реаліями і змінами у регулюванні системи поводження з відходами.

На листопад 2024 року діючий тариф на послугу управління побутовими відходами покриває лише 37% від собівартості, повідомляють в ТОВ “Еко-Прикарпаття”.

Тариф формується на основі обсягу відходів, що визначається в кубічних метрах чи тоннах. Наприклад, у 2022 році тариф для населення становив 205,88 грн за куб. м, для бюджетних установ — 219,91 грн, а для інших споживачів — 223,66 грн за куб. м. Для кожного мешканця вартість послуги визначена виходячи з норм накопичення відходів: 1,73 куб. м на рік для багатоповерхівок і 2,38 куб. м для приватного сектора. Тому для мешканців приватного сектору вартість послуги повинна бути вищою. Проте з часів введення тарифу всі мешканці Калуської громади сплачують однакову суму — 33,56 грн з людини на місяць. Нещодавно міська рада замовила визначення нових норм накопичення, і результат очікується до кінця листопада. Після цього ці норми будуть винесені на громадське обговорення, а згодом затверджені виконкомом.

Хоча нові норми накопичення ще не затверджені, “Еко-Прикарпаття” вже пропонує підвищити тариф, скасувавши диференціацію між населенням, бюджетними та іншими споживачами. Тариф на послугу управління відходами планують встановити на рівні 352,58 грн за куб. м. Це враховує усі операції зі збирання, перевезення, відновлення роздільно зібраних відходів, а також захоронення на полігоні.

Для мешканців Калуша тариф може збільшитись до 54,95 грн з людини на місяць, що на 63,7% більше за поточну суму.

Як пояснили на підприємстві, для розрахунку тарифу використовували формулу, що базується на нормах накопичення відходів: 1,73 куб. метра на рік — для змішаних відходів, 0,09 куб. метра — для великогабаритних і 0,05 куб. метра — для ремонтних відходів.

Для мешканців сіл Калуської громади (як багатоквартирних, так і індивідуальних будинків) пропонують встановити нижчий тариф — 48,19 грн з людини на місяць, що на 43,5% більше за поточний розмір. Це пояснюється тим, що в селах були роздані контейнери для збору відходів, а також тут менше накопичується сміття. Тому для сільських мешканців норму накопичення встановили на рівні 1,5 куб. метра на рік, а великогабаритні та ремонтні відходи враховуються за стандартами міста.

В запропонованих тарифах передбачено і прибуток ТОВ “Еко-Прикарпаття”, причому найбільша частина прибутку (43,45%) відноситься до операцій зі збирання змішаних відходів. Це витрати на розвиток виробництва, в тому числі на нові контейнери. Для перевезення змішаних відходів прибуток складає 15%, для операцій з роздільним збором відходів — 5%, а для відновлення таких відходів — близько 8%. Крім того, планується інвестиції в перевезення великогабаритних та ремонтних відходів, де прибуток складає 32% і 28,5% відповідно.

Пропоновані тарифи базуються на великому обсязі побутових відходів: майже 151,6 тис. куб. м змішаних, 26 тис. куб. м роздільно зібраних, понад 6,7 тис. куб. м великогабаритних і понад 3,7 тис. куб. м ремонтних відходів, що в сумі дає 188 тис. куб. м. З них 162 тис. куб. м (окрім роздільно зібраних відходів) ймовірно потрапить на полігон. Однак, згідно зі звітом КП “Екоресурс”, у 2023 році на полігоні захоронили лише 127,9 тис. куб. м відходів, причому частина відходів на полігон привозиться також з інших громад.

Заступник директора ТОВ “Еко-Прикарпаття” Андрій Олійник зазначив, що обсяг сміття у тарифі розраховували, враховуючи норми накопичення та кількість споживачів. Після затвердження виконкомом нових норм накопичення тариф буде перерахований. Він також підкреслив, що перегляд тарифу на послугу з управління побутовими відходами відбуватиметься щорічно.

З огляду на розмір сміття, для якого розраховують оплату калушанам, і реальний обсяг відходів, що потрапляє на полігон, є ймовірність, що норми накопичення будуть зменшені не тільки для мешканців сіл, а й для жителів Калуша.

Деякі важливі цифри: тариф на перевезення великогабаритних відходів становить 7373,95 грн за тонну, а для ремонтних — 2814,77 грн за тонну. У 2021 році ТОВ “Еко-Прикарпаття” запропонувало тариф для бюджетних установ і інших споживачів на рівні 170 грн за тонну, що було значно нижче тарифу КП “Екосервіс”, який перевищував 400 грн. Протягом трьох з половиною років тариф на перевезення великогабаритних відходів зріс у 43 рази. Саме завдяки таким пропозиціям ТОВ “Еко-Прикарпаття” отримало 5 балів переваги у конкурсі, в результаті чого перемогло з результатом 141,25 балів, на два бали більше, ніж у конкурента.

Нагадаємо, що до травня 2021 року послуги з вивезення твердих побутових відходів на території Калуської громади надавав КП “Екосервіс”. За підсумками конкурсу єдиним виконавцем цих послуг стало ТОВ “Еко-Прикарпаття”.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08