Калуш До сайту

Викупили у Городенці, щоб повернути додому: як журналісти передавали до музею історичні фото Калуша

Журналістові Інформатора спільно із Краєзнавчим музеєм Калущини вдалося викупити три історичні світлини Калуша, що датуються першою третиною ХХ ст. Історія повинна повертатися додому, тож фонди калуського музею поповнилися дуже цінними артефактами. Як це було — дивіться у нашому відеорепортажі.

Ділиться Інформатор.

Нещодавно у мережі було викладено світлину Спілки Торговельної у Калуші. На ній зображено 4 осіб: 3 чоловіків та жінка. За збігом обставин у коментарях під дописом з’явився власник світлин пан Олександр. У нас виникла мета повернути світлини до Калуша, адже вони висвітлюють історію їх людей.

Протягом тижня відбувалися переговори із власником, який розповів, що він їх купив, але не міг пригадати, де саме. Донедавна вони знаходилися у Городенці. Зрештою спільно із Краєзнавчим музеєм Калущини нам вдалося викупити 3 рідкісні світлини міста за символічну ціну — 1000 грн. Саме на зберігання до Краєзнавчого музею журналісти Інформатора передали ті світлини. Для вас показуємо відскановані та розповідаємо про їх історію.

Як ми відскановуємо світлини для історичних матеріалів і як відбувалася передача світлин до музею, переглядайте у нашому відеоматеріалі:

Спілка Торговельна найімовірніше розміщувалася у приміщенні Народного Дому, про що свідчить своєрідне, притаманне калуському народному дому, оформлення. За словами провідного наукового співробітника Краєзнавчого музею Калущини Івана Тиміва дана світлина є цінною з огляду зображення порталу (входу) у цю спілку.

На звороті є повідомлення для адресату:

“Для Болі (або ж Галі, — авт.) на спомин посилаю фотографію зі своїм швагром Влодком, а на сходах два хлопці  Спілки. 12 квітня 1917”.

Незрозумілим є рік здійснення фотографії. Обговорення в Краєзнавчому музеї спричинило дискусію — чи 1918 чи 1928. Зрештою, відомо одне, що це перша третина ХХ ст.

В центрі світлини стоїть жінка — Марта Новаківська. З нею пов’язані дві інші, викуплені у Городенці, світлини. Вони дещо сумні та своєрідні, бо пов’язані із похороном калушанки. Пошук інформації по даній особистості, на жаль, не приніс результатів. Водночас світлини важливі тим, що показує калушан у 1920-1930-их рр. З них можемо побачити як вони виглядали та одягалися.

Цікавтеся та досліджуйте історія свого міста чи села

Ярослав Куцій

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08