21 листопада Верховна Рада ухвалила важливий законопроект, який змінює підхід до охорони психічного здоров’я в Україні, зобов’язуючи роботодавців створювати відповідні служби на робочих місцях.
Ділиться Інформатор, посилаючись на Судово-Юридичну Газету.
Верховна Рада України 21 листопада ухвалила за основу законопроект №12030, що стосується системи охорони психічного здоров’я в Україні. Документ був схвалений профільним комітетом, який очолює Михайло Радуцький.
Нові норми передбачають зміни до Кодексу законів про працю. Відтепер роботодавців зобов’яжуть створювати служби охорони психічного здоров’я на підприємствах. Окрім цього, кожен роботодавець має розробити та затвердити політику або план захисту й зміцнення психічного здоров’я на робочому місці.
Згідно із законом про охорону праці, працівники матимуть право на психосоціальну підтримку на робочому місці. Роботодавці зобов’язані вживати заходів для забезпечення цього права відповідно до чинного законодавства.
На підприємствах, де працює понад 50 осіб, обов’язково має бути створена служба охорони психічного здоров’я. У компаніях із меншою кількістю працівників (менше 50 осіб) ці функції можуть виконувати спеціалісти за сумісництвом за умови відповідної підготовки. Якщо ж штат підприємства складає менше ніж 20 працівників, для виконання функцій служби охорони психічного здоров’я можна залучати сторонніх спеціалістів на договірних умовах. Типове положення про службу психічного здоров’я та її функції затверджуватиме Кабінет Міністрів.
Законопроект також передбачає виключення з Основ законодавства про охорону здоров’я норми, згідно з якою застосування гіпнозу, навіювання та інших методів психотерапевтичного впливу дозволялося лише у місцях, визначених Міністерством охорони здоров’я.
Для контролю за виконанням вимог пропонується створити Національну комісію з питань психічного здоров’я. Цей орган функціонуватиме у системі виконавчої влади та фінансуватиметься з державного бюджету й інших не заборонених джерел.
Національна комісія матиме повноваження створювати й вести Державний реєстр саморегулівних організацій у сфері психічного здоров’я, а також Реєстр надавачів послуг у цій сфері. Крім того, комісія здійснюватиме сертифікацію фахівців, контролюватиме якість послуг із психічного здоров’я, наглядатиме за дотриманням законодавства, державних стандартів, критеріїв, нормативів і етичних принципів.
Як зазначає Головне науково-експертне управління Верховної Ради, Національна комісія матиме ознаки центрального органу виконавчої влади, однак деякі положення законопроекту не узгоджуються із законом “Про центральні органи виконавчої влади”. Зокрема, це стосується здійснення повноважень членами комісії на громадських засадах, відсутності у них статусу державних службовців та нечітких норм фінансування з держбюджету.
“Наведений підхід до внормування діяльності суб’єкта з владними повноваженнями містить корупційні ризики“, – підкреслюють у Головному науково-експертному управлінні.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08