Українська “Писанка” була внесена до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
Ділиться Інформатор, посилаючись на Міністерство культури та стратегічних комунікацій.
Українська традиція “Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць” була внесена до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО на 19-й сесії комітету, що відбулася в Асунсьйоні, Парагвай.
Це досягнення стало можливим завдяки тісній співпраці Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства закордонних справ України, Постійного представництва України при ЮНЕСКО, Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, а також носіїв традицій і представників громадянського суспільства.
“Це наш спільний успіх, який є свідченням нашої єдності. Водночас агресор руйнує нашу культуру, пам’ятки, театри, бібліотеки, музеї. У боротьбі за батьківщину гинуть наші митці — носії живої спадщини. Їхня втрата підриває саме серце нашої ідентичності. Адже без людей жива спадщина не існує. Ми доводимо, що навіть у найтемніші часи ми залишаємось незламними. Включення української писанки до Репрезентативного списку ЮНЕСКО — тому підтвердження. Ми проголошуємо на весь світ: жива спадщина нас об’єднує, дарує відчуття причетності та уособлює нашу ідентичність“, — заявив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький у своєму відеозверненні.
Робота над номінацією розпочалася ще у 2017 році після зустрічі з українською спільнотою носіїв в Естонії. Основу номінації складають три елементи. Два з них увійшли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України — “Українська писанка: традиція і мистецтво”, що об’єднує спільноти з усіх областей України, та “Традиція гуцульської писанки”. Ще один елемент — “Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць” — був включений до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини Естонії.
Визнання української писанки як культурного надбання людства демонструє, що українська культура є невід’ємною частиною світової культурної спадщини, яка ґрунтується на повазі до творчого розмаїття, культури та традицій народів.
Обмін і дарування писанок є важливою традицією для українців, незалежно від того, чи пов’язані вони з церквою. Особисті побажання та послання фіксуються в різних символах на писанках. Національні візерунки українських писанок не є випадковими — кожен мотив має своє значення, що робить кожну писанку унікальною.
Нагадаємо, що на сьогодні у Репрезентативному списку нематеріальної культурної спадщини людства знаходиться 611 елементів, що представляють 5 регіонів і 140 держав-учасниць Конвенції. Від України до цього списку включено “Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості» в 2013 році, “Традицію Косівської мальованої кераміки” в 2019 році та “Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього” в 2021 році.
Нагадаємо, що в цьому році, а саме 3 травня на площі Героїв було встановлено великодні писанки. Загалом було встановлено 9 великих великодніх писанок.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08