Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Українська “Писанка” визнана культурним надбанням людства ЮНЕСКО

Юнеско

Українська “Писанка” була внесена до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Ділиться Інформатор, посилаючись на Міністерство культури та стратегічних комунікацій.

Українська традиція “Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць” була внесена до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО на 19-й сесії комітету, що відбулася в Асунсьйоні, Парагвай.

Це досягнення стало можливим завдяки тісній співпраці Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства закордонних справ України, Постійного представництва України при ЮНЕСКО, Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, а також носіїв традицій і представників громадянського суспільства.

Юнеско

Це наш спільний успіх, який є свідченням нашої єдності. Водночас агресор руйнує нашу культуру, пам’ятки, театри, бібліотеки, музеї. У боротьбі за батьківщину гинуть наші митці — носії живої спадщини. Їхня втрата підриває саме серце нашої ідентичності. Адже без людей жива спадщина не існує. Ми доводимо, що навіть у найтемніші часи ми залишаємось незламними. Включення української писанки до Репрезентативного списку ЮНЕСКО — тому підтвердження. Ми проголошуємо на весь світ: жива спадщина нас об’єднує, дарує відчуття причетності та уособлює нашу ідентичність“, — заявив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький у своєму відеозверненні.

Юнеско

Робота над номінацією розпочалася ще у 2017 році після зустрічі з українською спільнотою носіїв в Естонії. Основу номінації складають три елементи. Два з них увійшли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України — “Українська писанка: традиція і мистецтво”, що об’єднує спільноти з усіх областей України, та “Традиція гуцульської писанки”. Ще один елемент — “Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць” — був включений до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини Естонії.

Визнання української писанки як культурного надбання людства демонструє, що українська культура є невід’ємною частиною світової культурної спадщини, яка ґрунтується на повазі до творчого розмаїття, культури та традицій народів.

Юнеско

Обмін і дарування писанок є важливою традицією для українців, незалежно від того, чи пов’язані вони з церквою. Особисті побажання та послання фіксуються в різних символах на писанках. Національні візерунки українських писанок не є випадковими — кожен мотив має своє значення, що робить кожну писанку унікальною.

Нагадаємо, що на сьогодні у Репрезентативному списку нематеріальної культурної спадщини людства знаходиться 611 елементів, що представляють 5 регіонів і 140 держав-учасниць Конвенції. Від України до цього списку включено “Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості» в 2013 році, “Традицію Косівської мальованої кераміки” в 2019 році та “Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього” в 2021 році.

Нагадаємо, що в цьому році, а саме 3 травня на площі Героїв було встановлено великодні писанки. Загалом було встановлено 9 великих великодніх писанок.

Юнеско

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору