Калуш До сайту

Чому юнаки, які виїхали за кордон, стикаються з проблемами при оформленні паспортів

Юнаки, які виїхали з України до досягнення 18 років, стикаються з відмовами у видачі паспортів за кордоном. Основна причина — відсутність запису в Реєстрі призовників “Оберіг”, що пов’язано із військовим обліком.

Ділиться Інформатор, посилаючись на Судово-юридичну газету.

Паспортні сервіси за кордоном масово відмовляють у прийомі документів для оформлення або обміну паспортів громадянина України та закордонних паспортів чоловікам, яким виповнилося 18 років, але які не стоять на військовому обліку. Ситуація стосується тих, хто виїхав з України до 2022 року, зокрема для навчання, або після початку повномасштабного вторгнення, і фізично не встиг стати на облік у територіальному центрі комплектування (ТЦК).

Заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко пояснила причини такої ситуації для Судово-юридичної газети. За її словами, юнаки, які перебувають за кордоном, вважаються порушниками військового обліку. Проте, за словами посадовиці, проблему буде вирішено після запровадження можливості дистанційної сплати штрафів за порушення.

Питання розглядалося під час засідання парламентського Комітету з питань молоді та спорту за участю Черногоренко. Вона нагадала, що після прийняття урядової постанови №932 від 16 серпня 2023 року, юнаки віком від 17 до 25 років зможуть ставати на облік як призовники без відвідування ТЦК та проходження медичної комісії. Необхідні дані для цього братимуться з інших реєстрів.

Крім того, юнаки віком від 16 до 25 років, які оформлюють паспорт, автоматично вноситимуться до реєстру “Оберіг” без проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Це нововведення поширюється й на тих, хто перебуває за кордоном. Для чоловіків віком 18–60 років перевірка актуальності військових електронних документів здійснюватиметься через взаємодію з Державною міграційною службою (ДМС).

Таким чином, ситуація з невидачею паспортів за кордоном має вирішитися після впровадження цифрових змін і спрощення процедур військового обліку для українців, які перебувають за межами країни.

Реалії виявилися складнішими, ніж передбачалося. Відмови у видачі паспортів юнакам офіційно пояснюються відсутністю “технічної можливості” передати їхні дані до Реєстру призовників “Оберіг”. За інформацією МВС, документи на оформлення паспорта були прийняті лише у 9 осіб, які не мали запису в цьому реєстрі.

Члени парламентського Комітету з питань молоді та спорту зазначають, що через це багато молодих українців вимушені звертатися до іноземних держав за тимчасовими документами. Причина проста: вони не можуть стати на військовий облік, а без цього оформлення паспорта є неможливим. Це при тому, що хлопці віком 18–20 років, які виїхали за кордон до 18-річчя, взагалі не підлягають мобілізації.

Попри прийняття постанови Кабміну №932 про цифровізацію процесу, питання механізму постановки на військовий облік чоловіків, які виїхали з України під час війни до досягнення повноліття, досі не вирішене.

Наразі юнаки віком 18–20 років не мають можливості стати на облік дистанційно та змушені фізично повертатися до України для звернення до територіальних центрів комплектування (ТЦК). Без цього вони не можуть оформити або обміняти паспорт громадянина України чи закордонний паспорт, навіть якщо йдеться про заміну втраченого або викраденого документа.

Таким чином, проблема залишається актуальною, і тисячі юнаків за кордоном опинилися у бюрократичній пастці, яка потребує термінового вирішення.

Ще в серпні 2024 року Кабмін затвердив постанову №932, яка мала вирішити питання взяття на військовий облік хлопців, у тому числі тих, хто перебуває за кордоном. Цей експериментальний проєкт передбачав автоматичну верифікацію та перевірку даних про призовників, військовозобов’язаних і резервістів, без необхідності проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).

Попри це, згідно з поясненнями заступниці міністра оборони Катерини Черногоренко, проблема досі не вирішена. Хлопців, які не стали на облік, вважають порушниками військового обліку, що створює додаткові труднощі для них.

Під час засідання парламентського комітету Черногоренко звернула увагу на виклики, з якими стикається країна через відтік мобілізаційного ресурсу за кордон. За її словами, станом на 30 вересня цифрова команда Міноборони завантажила 89% записів про призовників, а до середини жовтня на облік було поставлено 163 тисячі осіб віком від 16 до 25 років.

Однак залишається проблема з 79 тисячами українців, які чекають паспорти за кордоном. З них лише 5 тисяч були поставлені на облік і отримали можливість оформлення документів.

Черногоренко також зазначила, що під дію експерименту не потрапляють громадяни старше 25 років, оскільки вони вже є військовозобов’язаними, а також ті, хто порушив правила військового обліку.

Заступниця міністра підкреслила, що цифрова команда Міноборони наразі очікує на рішення Генерального штабу щодо того, як діяти з українцями, які перебувають за кордоном і мають порушення облікових правил.

Заслухавши представників Міністерства оборони та ДМС, Комітет надав рекомендації Кабінету Міністрів для вирішення проблеми.

Зокрема, запропоновано:

  1. Доручити МВС і ДМС забезпечити виконання паспортними сервісами за кордоном пункту 13 Порядку реалізації експериментального проєкту, який стосується автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Також рекомендується попередити керівників цих сервісів про можливу дисциплінарну відповідальність у разі невиконання зазначених вимог.

Згідно з пунктом 13 постанови, у разі відсутності запису про громадянина України чоловічої статі віком 18–25 років у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних і резервістів, документи для оформлення або обміну паспортів приймаються без подання військово-облікового документа.

  1. Доручити Міністерству оборони, МВС і ДМС:

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08