Світлини полонених німців та угорців під Калушем у липні 1944 року вперше оцифрували та розмістили у Центральному державному аудіовізувальному та електронному архіві. Насправді кількість полонених вражає.
Ділиться Інформатор.
Світлина хоч не великого розміру проте є досить цінною для історії нашого міста та Калущини. Вона, як ми вже зазначали, міститься у Центральному державному аудіовізувальному та електронному архіві. Фотокартка підписана як “Військові німецької та угорської армій, захоплені в полон під м. Калушом”. Місцем зйомки зазначено Калуський район Станіславської області.
Архів вказує, що світлина була здійснена у липні 1944 року. Тепер публікуємо світлину для вас і спробуємо розповісти про неї детальніше.
До теми —Як нацистський губернатор відвідав Калуш у 1942 році
Історія калуського гетто: антиєврейські акції нацистів та пошуки потенційно вцілілих калуських євреїв
Виходячи із зазначеної дати — липень 1944 року — можна зробити висновок, що найімовірніше взяття у полон відбулося під час Львівсько-Сандомирської операції. Вона здійснювалася протягом 13 липня – 29 серпня 1944 року. Під час наступу радянських військ були звільнені Станіслав (27 липня 1944 року, Івано-Франківськ) та Калуш (30 липня).
Усім вам відома ця світлина зі Львова, де радянські солдати у липні 1944 року звільняють місто від німців. Зрештою, їм вдасться вийти далі та звільнити Станіслав, Калуш та інші міста та містечка.
Водночас ми не про це, адже архівна світлина чи не вперше з’являється на просторах Інтернету. Радше у сканкопіях архіву, далі архіву світлина полонених німців навряд чи виходила. Тому її важливо побачити з огляду кількості полонених, яких є сотні. За результатами Львівсько-Сандомирської наступальної операції червоних вдалося звільнити захід України, а також частину Польщі. Угруповування німецьких військ “Північ” пізніше було реорганізоване, адже зазнало чималих втрат.
Точне місце здійснення світлини важко встановити, але припускаємо, що це ближні села чи містечка до Калуша. Але це вже зовсім інша історія. Поки ми у пошуках відеохроніки Калуша, пропонуємо переглянути другий прихід червоноармійців до Станіслава у 1944 році:
Ярослав Куцій
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08