Калуш До сайту

Як у міжвоєнному Калуші суддя допоміг “ТЕСПу” перемогти найсильніший футбольний клуб Галичини

10 грудня відзначається Всесвітній день футболу. З цієї нагоди привідкриємо завісу історії калуського футболу. Сьогодні розповімо, як у міжвоєнному Калуші гостювала найлегендарніша та найсильніша футбольна команда 1920-1930-их років — “Україна” зі Львова. Тоді вони мали два матчі — із “Зорею” та “ТЕСПом”. До слова, одну гру калушани, за рекордної кількості глядячів таки виграли у львів’ян. Тоді львівська преса подейкувала, що у цьому їм допоміг суддя…

Ділиться Інформатор.

У 1930-их роках футбол у Калуші був на чималому рівні розвитку. Тут грали і “Зоря” і “ТЕСП” і єврейський “Гокоах”. За рік до початку Другої світової війни до Калуша завітала львівська “Україна”, яка була найсильнішою серед футбольних дружин Галичини міжвоєнного періоду. Репрезентувала однойменне спортивне товариство “Україна”.

Гравці СТ “Україна” (Львів). 1936 рік.

Спортивна стаття під назвою “Гостина України в Калуші. Одна перемога — одна програна” була опублікована на сторінках львівської газети “Діло” за 15 серпня 1938 року. У ній йдеться про дводенне турне львівської “України” до Калуша, де вони зіграли товариські матчі із “Зорею” та “ТЕСПом”. Приїзд футбольної команди “Україна” зі Львова припав на 13 серпня 1938 року. Тобто показові футбольні товариські матчі відбувалися за 9 років до створення усім рідного та до болю знайомого ФК “Хімік” у 1947 році.

Далі подаємо оригінал львівських журналістів про ті матчі:

“Довго ожидані відвідини репрезентаційної одинацятки чорно-червоних принесли численно зібраній українській публиці деяке розчарування, бо несподівану та зовсім не почесну програну з ТЕСП-ом. Цієї програної не могла навіть осолодити і гарна гра львівської дружини в зустрічі з тутешньою Б-клясовою Зорею. Видців було багато, першого дня к. 1200, другого рекордова в Калуші скількість 4000. Очевидно, що найбільше української публики, бо на змаганнях з’явилися глядачі не тільки з усіх ближчих сіл, але навіть із подальших гірських місцевостей. Можна собі уявити їх розчарування та огірчення, коли зу стріч із ТЕСП-ом, яка була справжньою сензацією калуського сезону, закінчилася програною, якої ніяк не могли осолодити ні паради, привіти, ні навіть оправдання, що всьому винен суддя”

До позитивної сторони можемо додати детальний опис кількості глядачів та досить змістовний спортивний огляд футбольних матчів у Калуші. На той матч прийшло більше 4 тисяч осіб, що було рекордом для тодішнього Калуша. Додамо, що стадіон “Хімік” відкриють лише у 1951 році. Ймовірно матч міг проходити на боїську, що був на Загробищі.

ФК “Зоря” (Калуш). Орієнтовно 1937-1938 рік

Першого дня “Україна” зустрілася із калуською “Зорею”, яку у підсумку розгромила 7:0. Ось як проходив той серпневий матч 1938 року:

“Україна перемогла високо калуську українську дружину і здається, що при більших зусиллях ця перемога була би ще вища. Чорно-червоиі перевищали під кожним оглядом свого противника і просто бавилися ним. Проте, не зважаючи на таку перевагу України гра була гарна, бо Зоря грала амбітно й намагалася раз-у-раз відгризатися свому рутинованому противникові. З цих змагань виходила публіка зовсім вдоволена, бо бачила гарну, джентельменську та амбітну гру без ніяких “по сторонніх впливів”. Інакше було другого дня”

Витяг із газети “Діло” за 15 серпня 1938 року

Так пройшла гра між львів’янами та одним із футбольних клубів Калуша. Варто відзначити те, що звертають увагу на “амбітну гру без посторонніх впливів”, що швидше апелює до чудового суддівства, яке не впливало на перебіг матчу. Після перемоги, наступного дня львів’яни отримали холодний душ від “ТЕСПу”, який дав прочуханки львівським футболістам і заявив, що навіть із такими сильними і титулованими клубами калушани в змозі грати та навіть вигравати.

Читайте такожВболівай до смерті: як трагічний футбольний поворот обірвав життя кількох фанів калуського ТЕСПу
Як ФК “Калуш” зібрав аншлаг на “Хіміку” в історичному матчі Кубка України

Матч між “ТЕСПом” та “Україною” завершився перемогою калушан із рахунком 3:1. При тому, що господарі завершили перший тайм із мінімальною перевагою над гостями зі столиці Галичини. Далі даємо вам можливість почитати з перших вуст про футбольні перипетії у Калуші:

“ТЕСП — УКРАЇНА 3:1 (1:0). ТЕСП грав у дванацятку, бо його дванацятим грачем був суддя п. Кравчинськпй із Станиславова (про нього міг би дещо сказати Пролом), який робив усе можливе, щоб попсувати гру. Він теж наказав до України карного, якого ніхто не бачив і ніхто не сподівався (а вже мабуть найменше грачі ТЕСП-у) та якого теж Ґнура не боронив. Він теж не признав зовсім правильно стрілених Україною воріт. Особливою опікою судді тішився теж Романець. Словом про правильну гру годі було думати, тому теж змагання не були ні цікаві, ні гарні. ТЕСП виступив із кількома новими грачами, але й на такий відновлений склад ТЕСП-у вистачав ослаблений склад України. Чорно-чсрвоні спершу злегковажили собі противника, коли ж у другій половині вони забралися з усіх сил до праці, було вже трохи запізно та трохи… подбав про те суддя. Треба признати, що дружина чорно-червоних грала у другій половині дуже жертвенно й амбітно. Найкращими були Мяґоцькнй та Скоцень. Одинокі ворота здобув Мікльош головою. Найслабше випав Каратницький (мабуть виснажився першого дня) і Левипький, який був зовсім слабий”.

Витяг із газети “Діло” за 15 серпня 1938 року

Огляд другого матчу більш інформативний, адже проливає склад команди львів’ян. Тож відомо, що у тодішніх матчах у Калуші грали відомі та вже легендарні гравці такі як Олександр Скоцеь, Карло Мікльош, С. Романець та С. Мягоцький. Нам вдалося знайти склад футбольного клубу “Україна” у 1938 році. Ймовірно більшість із них грали у серпні того року у Калуші:

Склад С.Т. “Україна” у 1938 році. Джерело: Збруч

Ярослав Куцій

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08