Калуш До сайту

28 нерозірваних авіабомб, знищений поїзд та пошкоджені будинки: як німці бомбардували Калуш у червні 1941 році

Друга світова війна в Калуші розпочалася значно раніше 1941 року, а саме у вересні 1939 р. Тоді німецькі літаки теж завдавали авіаударів, а з приходом червоних, влада у місті перейшла до комуністів. Як відомо 22 червня 1941 року Німеччина напала на СРСР та почала бліцкриг з метою швидкого проходження до Москви. Яким був той червневий день у Калуші? Теж німецькі бомбардування, знищений поїзд, який на сучасний манер називається “Івано-Франківськ-Стрий”, купи нерозірваних бомб на вулиці Грушевського та загиблі. Як усе відбувалося відомо із документів Калуського райкому КП(б)У…

Ділиться Інформатор.

Коли воююча сторона починає війну то здійснює авіанальоти з метою знищення важливих комунікаційних шляхів. Тому німці одразу ж вранці 22 червня 1941 року почали бомбити калуський вокзал. Та не просто бомбили, а знащили поїзд “Станіслав-Стрий” та вивели з ладу залізницю у місті. Потім наблизилися до центру міста – до вул. Калініна (вул. Грушевського), де завдали удару, внаслідок якого загинули 10 осіб (принаймні за інформацією райкому партії. Хоча ми знаємо, як вони применшують чи перебільшують цифри).

“О 6 год. ранку 22 червня 1941 р. пасажирський потяг Станіслав-Стрий, що проходив через станцію Калуш був обстріляний ворожими літаками, було поранено чотири чоловіки і убито одного чоловіка.
Паровоз вийшов з ладу.

О 6 год. 15 хв. ранку 22 червня 1941 р. два німецькі бомбардувальники зробили бриючий політ, бомбардували вул. Калініна (сучасна вулиця Грушевського, – ред.) і лінію звʼязку та телеграфу, що по ній проходить. Внаслідок бомбардування серед населення, що знаходилось в той час на вулиці і в будинках, було поранено більше 80 чоловік і убито 10 чоловік. Вся телефонна і телеграфна лінії по обох сторонах вулиці більше кілометра були повністю виведені з ладу.

Потерпілих від бомбардування подано негайну медичну допомогу. Було мобілізовано весь медперсовал і КСМ актив, що закінчив шкоду медсестер запасу РСЧА. Відкрито додатково лазарет в школі глухонімих.”

У контексті залізниці радимо прочитати історію родини Сенчуків, батько яких був начальником залізничної станції на момент початку Другої світової війни — Калуська залізниця у полум’ї Другої світової війни: історія родини Сенчуків. Повернемося до німецької атаки на наше місто. Після авіанальоту Калуш почав потрохи оговтуватися, а населення почало знаходити не розірвані авіабомби:

“Після бомбардування було знайдено по вул. Калініна, а також на лісоскладі райспоживспілки нерозірваних 28 шт, бомб, які не давали можливості руху по цій вулиці. На слідуючий день, тобто 23 червня 1941 р. командою військової частини м. Стапіслава було зірвано ці бомби. Аварійною бригадою райвідділу звʼязку через дві години 22 червня було відремонтовано телефонний і телеграфний звʼязок Калуш — Долина — Стрий. На вечір 22 червня телефонні і телеграфні лінії були в основному відремонтовані, а також на вечір цього ж числа вул. Калініна була приведена у порядок.

Внаслідок своєчасно вжитих заходів торговельна сітка, електростанція і водогін працювали нормально. Серед місцевого населення позначається велике пожвавлення. В основному населення висловловлює велике невдоволення проти гітлерівських бандитів, які розпочали війну проти СРСР”.

Додамо, що ми нещодавно писали історичний матеріал про полонених німців під Калушем, яких зафіксували на фотокамеру під час звільнення міста у липні 1944 року. Переглянути світлину полонених німців та угорців та дізнатися деталі можете за посиланням — Сотні полонених німців під Калушем: національний архів показав унікальну світлину Другої світової війни із Калущини.

Далі калуські комуністи почали роздавати вказівки, які необхідно було здійснити, щоб реорганізувати становище у місті та попередити паніку калушан. Звідси дізнаємося про низку ключових осіб Калуша:

В звʼязку з даним станом бюро РК КП(б) У вважає необхідним провести слідуючі заходи і постановляє:

1. Мобілізувати всю районну парторганізацію на проведення масово-роз’яснювальної роботи серед населення як по питанню поточного моменту, так і по питаннях забезпечення порядку в місті, селах, підприємствах і установах,  заходах по протиповітряній обороні та охороні міста.
3. Запропонувати керівникам підприємств та установ забезпечити нормальну роботу, мобілізувати робітничі колективи на виконання та перевиконання виробничих завдань.
4. Зобов’язати партгрупу виконкому райради та керівників агітколективів забезпечити чітку роботу по мобілізації військовозобовʼязаних та коней, а також мобілізувати трудящих на виконання сільськогосподарських кампаній, які стоять перед сільрадами.
5. Зобов’язати:
а) директора змішторгу г. Беркова і голову райспоживспілки т. Васильєва забезпечити безперебійну торгівлю всіма продуктами харчування, а також випічку і торгівлю хлібом, холодними напоями, забезпечити нормальну роботу їдалень та буфетів. Безперебійно забезпечувати лікарню продуктами харчування:
б) начальнику райвідділу звʼязку т. Барському. забезпечити чітку і безперебійну роботу телефонної і телеграфної ліній, негайно ліквідовувати обриви, забезпечити охорону телефонної та телеграфної мереж в районі;
в) завідуючому комунгоском т. Токаренку привести в порядок будинки, пошкоджені бомбардуваннями,  забезпечити безперебійну роботу електростанції, водогону та каналізації;
г) завідуючому райздороввідділом т. Шульману забезпечити круглодобову роботу в лікарні і амбулаторії. Створити санпости, сандружини, забезпечити останніх в потрібній кількості медикаментами, перев’язочним матеріалом.
6. Запропонувати начальнику РВ НКВС т. Попову рішуче посилити боротьбу з спекулятивними елементами, які намагаються підняти паніку та створюють запаси. Забезпечити порядок на вулицях міста та заборонити великі скупчення населення з огляду на можливість повітряного нальоту ворожих літаків…
8. Зобовʼязати секретарів первинних парторганізацій цю постанову обговорити на закритих партійних зборах до 26 червня 1941 р.

Секретар Калуського райкому КП(б)У А. Машкін

Ярослав Куцій

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08