Калуш До сайту

Мучениці Юліанії: кучерява, липнева чи з роду Юліїїв? | Історія свята

21 грудня Церква вшановує пам’ять мучениці Юліанії, що на початку ІV ст. віддала своє життя за Христову віру. Розповідаємо історію мучениці та походження її імені.

Ділиться Інформатор.

Походження та значення імені Юлія

Юлія — жіноче ім’я, яке досить поширене серед слов’янських народів. Є жіночою формою імені Юлій. Існує дві версії походження імені Юлія грецьке та латинське:

Історія мучениці Юліянії

Свята Юліянія була родом з Никомидії Витинської. Її батько називався Африкан. Були вони поганами і людьми заможними. Уже в дев’ятирічному віці Юліянія була заручена за багатого і славного родом юнака Єлевсія. Згодом, вона пізнала Христову віру і прийняла святе хрещення. Коли ж Єлевсій став старостою Никомидії і хотів з Юліянією одружитися, то вона сказала, що є християнкою і лише тоді зможе вийти за нього заміж, коли він також прийме хрещення.

Батько, дізнавшись про це, жорстоко побив її, а потім сам привів дочку на суд до Єлевсія. Той став благати Юліянію, щоб вона принесла жертву богам. Зокрема, казав, що він охоче задля неї прийняв би християнську віру та натомість втратив би ласку в імператора або й навіть життя. На це свята діва відповіла йому, що вона також не хоче втратити ласки у Царя всіх царів, ані життя вічного, яке з певністю втратила б, якщо б зреклася Христової віри.

Тоді почалися страшні муки. Згідно передань відомо, що святу Юліянію били різками, а потім повісили за волосся на дереві і шматували гострим залізом. А коли її ледь живу кинули на ніч до в’язниці, то і тут ще вона мусила перенести тяжку боротьбу з дияволом, який спокушав її до відступництва. Та коли Юліянія силою молитви поборола душевного ворога, то небесна утіха наповнила її серце. Наступного дня святу Юліянію прив’язали до колеса, під яким були гострі ножі, палили вогнем, кидали в окріп, а під кінець засудили на смерть від меча. Постраждала свята Юліянія 304 р.

Як свідчить передання, під час мученицького подвигу святої Юліянії навернулося п’ятсот чоловіків і сто тридцять жінок – усі вони разом з нею прийняли мученицьку смерть.

Історичні особи, топоніми, літературні твори, що носили ім’я Юлії.

Є декілька відомих історичних постатей, що носили ім’я Юлії:

Юліанія Нікомедійська (бл. 285 — бл. 304) — великомучениця, покровителька хворих, свята православної (день пам’яті – 21 грудня) та католицької (день пам’яті – 16 лютого) церков. Власне вона була першою, хто отримав таке ім’я
Юліанія Іліопольська (сер. ІІІ ст. — кін. ІІІ ст. або поч IV ст.) — християнська свята, мучениця, що постраждала за віру разом з великомученицею Варварою
Юлія Корсиканська (V століття) — свята, патронеса острова Корсика. День пам’яті – 16 липня у православних, 23 травня у католиків.
Юліана Льєжська (також Юліана Корнилонська) (бл. 1192-1193 — 1258) — середньовічна католицька канонеса з території сучасної Бельгії. Після своїх містичних бачень вона пропагувала свято Тіла і Крові Христових. День пам’яті – 6 квітня.
Юліанія Гольшанська (бл. 1540) — православна свята княжого роду, спочиває в Ближніх Печерах Києво-Печерського монастиря. День пам’яті – 10 жовтня.

Існує декілька міст та сіл у назві яких присутнє ім’я Юлія

Також відомо про річку Юлія у швейцарському кантоні Граубюнден. Серед літературних творів вирізняються два романи:

 

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08