Калуш До сайту

На Прикарпатті знайшли старовинні ікони із “Тіней забутих предків”, які врятував Параджанов

“Тіні забутих предків” є культовим фільмом не лише українського, але й світового кінематографу. Для зйомок режисер фільму Сергій Параджанов збирав реквізит по всій Гуцульщині. 

Ділиться Інформатор, покликаючись на РБК-Україна.

У фільмі можемо побачити багато автентичних речей – карпатські свічники, гуцульський одяг та посуд, бартки. Але особливе місце посідають ікони.  Ці ікони та їх ідентифікація стали предметом багаторічного дослідження науковців-реставраторів з Івано-Франківського краєзнавчого музею та Музею Мистецтв Прикарпаття.

Зовсім нещодавно, завдяки проєкту “Збережемо скарби разом” була відреставрована та представлена у постійно діючий експозиції музею головна ікона Космацького іконостасу – Деісус. Зараз вона у краєзнавчому музеї Івано-Франківська. Відомо, що музейники відтворили вигляд первинного іконостасу Церкви Святої Параскеви села Космач, та той його варіант, котрий зібрав Сергій Параджанов для фільму “Тіні забутих предків”.

Дивовижним є факт, що Параджанов врятував цілий іконостас із церкви у Космачі. Тоді для зйомок він забрав його у зачиненій на той час Космацькій церкві і після зйомок перевіз на кіностудію ім. Довженка у Києві. Ікони врятувало те, що вони не повернулися назад.

У 1983 році за невідомих обставин у непрацюючій дерев’яній церкві сталася пожежа, котра знищила стіни та усе, що залишилося в інтер’єрі.

Одна з врятованих Параджановим ікон. Експозиція Івано-Франківського краєзнавчого музею

іконостас із церкви Космача. Кадр з фільму “Тіні забутих предків”

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08