22 грудня в Україні відзначають день енергетика – людей титанічної праці, які в умовах війни роблять усе, щоб ми перебували зі світлом у домівках. Що не скажеш про 1935 рік. Тоді у Калуші деякі райони міста були без світла і “…була страшна темнота вечором”. Йдеться про Загір’я, Загробище, а також район св. Анни та Матієве село.
Ділиться Інформатор.
Цікаві відомості про Калуш та відсутність світла у окремих його районах у 1935 році знаходимо у львівській газеті “Діло” за 17 липня 1935 року. Історія пов’язана із високими податками через які міщанам досить важко жити, а деякі райони Калуша потерпають від боліт та темноти ввечері. Далі пряма мова:
“КАЛУЩИНА. З міських справ. Нова управа міста Калуша приняла в останніх часах цілу низку нових податків і данин для міста використовуючи усі можливі, досі невихісновані джерела оподаткування, покликуючися на рамовий закон про комунальні фінанси з 1923 р. Та найбільш болючо відчули мешканці міста, зокрема наше міщанство шарварок або податок в натурі, що його досі ніколи не було. Податок цей є між іншим 100 проц. додатком до податку грунтового, так, що деякі заможніші міщане мусілиби працювати 2 —3 місяці, шоб його відробити. Не треба згадувати, що богато з них відробляв вже інші державні і комунальні надежности. Цікаво чи обіцянка міродатних чинників, що шарварок знижать навіть до 20 проц., сповниться, бо покищо міщани дістають накази дальше у 100 проц. вимірі до грунтового податку. Наше міщанство має оправдану нехіть платити всякі міські данини, бо бачить, що вся енергія дотеперішних управ зводилась до поправи стану а вигляду дільниць ближчих середмістя, зате занедбувано інші дільниці, які замешкує переважно наше міщанство. В цих дільницях непроходимі болота і страшна темнота вечором (Загіря, Загробище, Матіеве Село, св. Анна і т. п.). Але не зважаючи на всі зусилля і грошеві видатки, вигляд середмістя завдяки його мешканцям, було і є дійсно типовим і брудним нашим східньогалицьким містом. Щойно в останньому часі стан середмістя під оглядом гігієни бодай назверх дещо покращав”
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08