Калуш До сайту

У Калуші громада з’ясовує, чому злетіла ціна на воду. Влада — відправляє по субсидії | ВІДЕО

У Калуші представники громади прийшли обговорювати з владою тарифи на воду, які мають вступити у дію вже з 1 січня. Зустріч була емоційною: люди наполягали на тому, що тариф надто високий, його потрібно ретельно перевірити і зменшити, влада — апелювала всіма силами. 

Пише Інформатор.

Великому обговоренню передував прихід людей на сесію міської ради минулого тижня. Вода по 75 гривень, вважає значна частина мешканців міста — це занадто. Місто має або ще раз перевірити правильність розрахунків і скоригувати їх у бік зменшення, або ж вишукати кошти в бюджеті, як це, до прикладу, робить Коломия.

На сесії активістів довго не тримали — домовились про окрему зустріч. Але у понеділок на домовлену годину прийшло близько сотні людей, тому замість круглого столу довелося збиратися у концертному залі.

Міського голови Андрія Найди не було. В ході майже двогодинної зустрічі представники громади кілька разів запитувала у його делегатів, чому так, але відсутність керівника міста ніхто не коментував.

Почалася розмова з пояснень заступника міського голови Богдана Білецького, який наголосив, що тариф мають встановлювати щорічно і він має бути економічно обґрунтований, що порушень процедури не було, всі цифри перевірено, всі складові тарифу є реальними тощо.

“По водопостачанню тариф зріс на 5,16 грн без ПДВ. Це, переважно, через зростання вартості електроенергії та зростання фонду оплати праці, — зазначив заступник міського голови. — В частині водовідведення ситуація набагато гірша, тому що тариф зріс на 17,38 грн. З цієї суми очищення стічних вод склало 11 гривень, тобто це і є найбільша частка росту. Чому це сталося? Тому що з 2018 року “Карпатнафтохім” не змінював свої тарифи на очистку господарсько-побутових вод… Це була така соціальна послуга з їх боку — не переглядати цей тариф…”

Тариф “Карпатнафтохіму” для споживачів, які є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (таким підприємством є КП “Калуська енергетична компанія”, — авт.) також затверджував виконком. Це відбулося у грудні — приблизно за тиждень до затвердження тарифів населенню. Але змінити тариф підприємство планувало трохи раніше. Так, навесні цього року процедура була запущена і “Карпатнафтохім” публікував відповідні розрахунки. Тоді прогнозувалося, що вартість централізованого водопостачання становитиме 11,41 грн, а водовідведення — 4,87 грн за метр кубічний. У грудні, нагадаємо, затвердили інші цифри: 14,47 грн за водопостачання і 7,61 за водовідведення. Різниця загалом — майже 6 гривень (без ПДВ). І це — складова, яка дуже впливає на зміну тарифу на аналогічні послуги для населення. Чому за кілька місяців така суттєва зміна?

Люди питали багато: просили доступу до документації “Калуської енергетичної компанії” щодо тарифу, наполягали, що влада надає “грубі” цифри, а не конкретику, що аудиту діяльності “Водотеплосервісу” так і не відбулося, а його борги лягають тягарем на громаду й з боргами “Калуської енергетичної компанії” у перспективі буде аналогічно… Була якась доля питань, які справді не стосуються тарифу, але які очевидно болять людям (призначення на посади без відкритих конкурсів, премії керівників підприємств…).

Все це президія трактувала як розмови, які не містять жодного обґрунтованого зауваження до тарифу. Людям також радили користуватися субсидіями та економити… Так, надавали і багато фактичних роз’яснень, намагаючись розмежовувати, де питання тарифу, а де ні. Але загалом конструктивного діалогу не вийшло.

“Представники громадськості отримали відповіді на питання, що їх турбують, безпосередньо від розробників нових тарифів КП “Калуська енергетична компанія”, а також представників міської влади. Обґрунтованих аргументів щодо економічної необґрунтованості пропонованого тарифу від ініціативної групи не надійшло”, — підсумовує результати зустрічі Калуська міська рада.

Єдине, про що домовилася: людям дадуть доступ до всіх документів, яких вони потребуватимуть для перевірки тарифу. Відтак, представники громади обіцяють таки знайти ті обґрунтування, яких від них хоче влада, та домогтися зменшення ціни на воду.

Детальніше діалоги влади і громади — у відео:

А запис прямого ефіру можна переглянути на сторінці Інформатора у фейсбуці (частина 1 і частина 2).

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08