Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Як у 1932 році в Довгому Войнилові наколядували “на лікарів, аптикарів і адвокатів” | Цікава історія

Різдвяні свята в Україні, а особливо на Галичині, завжди проходять у колі родини. Колядки, щедрівки, пампухи та кутя усе це є символами Різдва. Втім майже 100 років тому у Довгому Войнилові коляда ледь не закінчилася трагедією і похороном, а вина усьому… алкоголь. 

Статтю про незвичну коляду в Довгому Войнилові публікувала газета “Нове село” за 7 лютого 1932 року. Назва статті — “Колядували на рідну горілочку, лікарів, аптекарів і адвокатів”, ділиться Інформатор.

В архівній публікації йдеться:

“В нашім селі, Довга Войнилівська, повіт Калуш, є дві читальні: „горішна“ і „долішна”. Як щороку, так і сьогорічних різдвяних свят читальники обидвох читалень ходили колядувати. Попередних років було так, що гроші зі скарбонкою хлопці колядники віддавали читальням, заколядований овес продавали та гроші на Йордан пропивали.

Цего року Виділ „горішної” читальні рішив, що вся коляда мусить бути віддана читальні. Та хлопцям це не подобалося і вони не пішли колядувати — заштрайкували. Тоді зібрався сам Виділ і пішов з колядою.

В „долішній” читальні було по-старому. На Йордан хлопці пропили коляду та „гарно” забавилися. Найліпше догодили Михайлови Федоришинові, бо з п’ятьома глибокими ранами від кінджалів (штилетів) відвезли його до лічниці, де бореться зі смертю. Другі лікують рани та гудзики на голові в себе дома.

Тепер до тої коляди треба буде ще солено доложити: кількасот золотих візьме шпиталь (а може і священник за похорон), пару десяток зароблять лікарі і аптикарі. Адвокати також потягнуть пару десяток або соток, а суд вдоволиться кількома десятками на стемплі. До того „колядники” ще відпічнуть собі трохи в тюрмі та навчаться нових колядок.

Бачите тепер, довжинські хлопці, кілько-то ви заколядували: разом принайменше 1000 зол. Собі заколядували шпиталь і ґудзи на голові та тюрму і ганьбу, а адвокатам, лікарям, аптикарам— 1ooo зол. Може сьогорічна коляда навчить вас трохи розуму і слідуюча буде інакша. Довжинський”

Цікавий сам факт того, що горішня і долішня читальні у селі наввипередки колядували. Було б цікаво дізнатися і про заколядований овес: чи то справді була традиція його продавати, а гроші на Йордан пропивати”?

Якщо серед читачів Інформатора є вихідці із села, які знаються на його традиціях, то поділіться з редакцією інформацією. БУдемо вдячні!

Христос ся Рождає!

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору