Хворіють на кашлюк як невакциновані, так і вакциновані, а найбільш вразливі — немовлята та діти до 1 року.
Про перші симптоми та вакцинацію від кашлюку нагадують у Долинському відділі Калуського РВ ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”, передає Інформатор.
Кашлюк або 100-денний кашель – це гостра бактеріальна інфекція дихальних шляхів, що викликається бактерією Bordetella pertussis, захворювання передається повітряно-крапельним під час кашлю та чхання. Хвороба дуже заразна, тому, як правило, хворіють цілими колективами. Інкубаційний період в середньому триває від 2 до 14 діб, переважно 5-8 діб.
У профільній установі акцентують, що перші симптоми кашлюку схожі на звичайну застуду (нежить, чхання, легкий кашель, субфебрильна температура). Приблизно через 1-2 тижні кашель стає нападоподібним.
“Цей кашель не простий, він не дає вдихнути повітря під час нападу (так звана реприза) та закінчується глибоким вдихом. Така ситуація лякає, як саму дитину так і батьків. Інколи такі приступи закінчуються тимчасовою зупинкою дихання судомами, крововиливами в кон’юктиву. Слід розуміти, що перебіг захворювання у дітей до 4-х місяців є важким і нерідко летальним, адже у новонароджених малюків може одразу розвиватися апное (зупинка дихання)”, — повідомляють у Долинському відділі обласного ОЦКПХ.
Період одужання може тривати і до 4 місяців. Під час нього кашель поступово зникає, проте у випадку подразнень дихальних шляхів, фізичного навантаження чи нової респіраторної інфекції, може повторно загостритись на певний період.
Імунітет після кашлюку не є довічним, триває від 10 до 20 років.
Єдиним методом профілактики є вакцинація.
Ця вакцинація входить до обов’язкового календаря щеплень в Україні, а компонент кашлюку входить до складу вакцин з антигенами дифтерії і правця – АКДП і проводиться дітям в 2, 4, 6 місяців та ревакцинація в 18 місяців.
Так, вакциновані також можуть захворіти , але очікується легкий перебіг, без ускладнень (зупинка дихання, пневмонія, ниркова недостатність, кардіогенний шок).
Оскільки випадки кашлюку реєструються у дітей, які не досягли свого вакцинального віку і вони є найбільш вразливі, рекомендується робити щеплення всім вагітним жінкам в терміні від 26-36 тижнів вагітності, незалежно від того чи вакцинувалися вони в дитинстві, адже це єдиний захист малюка.
Також практикується використовувати вакцинацію “ефект кокона” — вакцинувати всіх дорослих і дітей, які доглядають за новонародженою дитиною.
ФОТО ілюстративне | pexels.com
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08