Калуш До сайту

“Сховайте, бо нас засікли”: спогади 92-річної мешканки Калущини про заборону вертепу та колядок

Різдвяні свята та коляда на Галичині завжди є особливими. Діти колядують, вертепи, “три царі” — усе це наповнюється духом Різдва. Здається, що з часом традиції забуваються, а їх слід берегти. У радянські часи, навіть попри заборону, дітлахи створювали вертепи та ходили колядувати. 92-річна мешканка Брошнева-Осади розповіла про особливості коляди більш ніж 50-річної давності. 

Розповідає Інформатор.

У Вербівці, звідки родом Марія Думанська, 1932 року народження, діти у її час не колядували. Це робили лише дорослі. Зокрема, колядували у вертепах та на церкву:

“У інших селах діти бігали колядувати попід вікна. У нас, у Вербівці, не ходили діти колядувати, це я пам’ятаю. Бо ми були малі. У нас йшли хлопці і дівчата на церкву, йшли вертепи — великий і малий. Потому браття ішли на церкву колідувати. Діти не ходили, не колідували”.

Жінка пригадує також, що у Петранці стільки дітей було, що у хатах просто не зачинялися двері від колядника до колядника. А подяка від господарів була у вигляді фруктів та горіхів:

“У Петранку ми приїжджали до наших родичів Штоковецьких… На старий Новий рік у них там храм.. Там діти, двері не закривалися… що так ходили (колядувати, — авт.). Що тоді давали? Горіхи, яблука…”

У радянські часи ідеологією срср був атеїзм, тому будь-які прояви релігії, у тому числі колядування, було забороненим. А у селах та містах шукали тих, хто колядує, щоб потім їх батьки отримали на роботі догану. Проте, це не зупиняло галичан у прагненні прославити новонародженого Христа. Вони переховувалися і знову виходили на вулицю із колядою.

Степан Куцій у ролі жида у вертепі. Калуш, січень 1970 року

Марія Дмитрівна пригадала коляду її брата, якого разом із вертепом помітили комуністи і намагалися їх переслідувати:

“Пам’ятаю, що мій брат (він з 1937 року) пішов у вертеп. Коли вже в нас москалі були. Вночі пішли колядувати. Вночі прибігають дітиська до хати і стукають. Мама відкриває, а вони: “Сховайте нас, бо москалі засікли!”. Мама тоді каже: “Ходіт до хати”. А їх щось було четверо чи п’ятеро. І казала до них: “Онди постіль, лягайте і накривайтеся”. Як прийдуть, то скажу, що ви мої діти — ніякі не колядники”.

Марія Дмитрівна має чудову пам’ять як на свій поважний вік. Наостанок розповіла чи то віншування, чи рядки із коляди:

Ірод злостивий з того засмутився, 
що Бог предвічний на світ народився,
сказав по світу усюди шукати,
Пени отрочата з двух літ не стинами

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08