Калуш До сайту

Сезонний афективний розлад: чому ми сумуємо взимку і як собі допомогти

Брак сонячного світла, холод та тривале перебування у приміщеннях можуть впливати на наш настрій і самопочуття. Експерти пояснюють, що таке сезонний афективний розлад і як із ним боротися.

Ділиться Інформатор, посилаючись на Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб.

Із приходом холодів і скороченням світлового дня людям властиво відчувати спад настрою, підвищену втомлюваність та небажання спілкуватися з іншими. Це може бути ознакою сезонного афективного розладу (САР) — різновиду депресії, що має чітку сезонну залежність. На відміну від звичайної зимової меланхолії, САР потребує лікування.

За даними Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб, жінки вразливі до САР у чотири рази частіше, ніж чоловіки. До групи ризику також входять молодь від 18 до 30 років, жителі північних регіонів, де світловий день коротший, а також люди, які мають схильність до депресії через генетичні фактори.

Сезонний афективний розлад — це різновид рекурентного депресивного розладу, який найчастіше виникає восени та взимку, коли кількість природного світла зменшується. Рідше подібний стан може проявлятися навесні чи влітку.

До основних причин розвитку САР належать:

Основні прояви САР:

Фахівці наголошують, що важливо розрізняти САР і так звану «святкову хандру». Святкова хандра зазвичай пов’язана зі стресами, викликаними певними подіями, а депресія при САР виникає через скорочення світлового дня, незалежно від зовнішніх обставин.

Лікування сезонного афективного розладу може включати:

Щоб полегшити свій стан, можна дотримуватися кількох рекомендацій:

Якщо симптоми тривають понад два тижні, заважають повсякденному життю та повторюються щороку, важливо звернутися до сімейного лікаря чи психіатра для діагностики. Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб нагадує: сезонний афективний розлад виліковний, якщо вчасно звернутися по допомогу.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08