Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Коли у січні будуть магнітні бурі і на що вони можуть впливати?

Магнітні Бурі

Прогноз на січень 2025 року обіцяє високий рівень сонячної активності, з кількома піковими подіями магнітних бур. Як це вплине на нашу планету та технології — читайте далі.

Ділиться Інформатор.

Прогноз на січень 2025 року обіцяє активність сонячних бур із різними рівнями інтенсивності. З 1 січня до кінця місяця спостерігатимуться коливання сонячної активності, які можуть впливати на магнітне поле Землі. Прогноз передбачає декілька пікових подій із високою активністю, досягши рівня 7 на 31 грудня 2024 року, а також значне зниження активності в наступні дні січня.

Згідно з прогнозами, з 1 по 5 січня спостерігатиметься помірна активність сонячних бур, з рівнями інтенсивності від 3 до 5. У другій половині січня сонячна активність знову зросте, з більш сильними бурями, з рівнями до 7 на 20-21 січня. Однак до кінця місяця активність знову спаде до рівня 2-3.

Ці магнітні бурі можуть мати вплив на сателітні системи, навігацію, зв’язок і навіть викликати деякі зміни в атмосфері, такі як аврори в північних регіонах. Зазначимо, що більшість бур не становлять серйозної загрози для здоров’я людини завдяки захисту, який надає Земля.

Геомагнітні бурі та підбурі виникають внаслідок південного сонячного вітру та міжпланетного магнітного поля (IMF), яке він несе. IMF є частиною магнітного поля Сонця, що утворюється з магнітних ліній, які розширюються в космос (на відміну від ліній, що повертаються назад). Коли Сонце обертається, сонячний вітер і IMF спіралізується, подібно до води, що розбризкується з обертового газону.

Коли IMF і лінії геомагнітного поля Землі перпендикулярні одна до одної, вони “з’єднуються” або “перез’єднуються” на денній стороні (сторона, що повернена до Сонця) магнітної оболонки Землі. Цю дію називають “магнітним перез’єднанням”. В результаті цього процесу плазма може проникати через магнітну оболонку. Потім частинки прослизають через воронкоподібні отвори, відомі як “вуса”, над північним і південним полюсами Землі. У найвіддаленіших частинах кожного вуса плазма захоплюється магнітними лініями і рухається до низьких висот, вниз до Землі.

Магнітні Бурі

Як тільки ці частинки накопичуються в магнітному хвості Землі, він розтягується — це перша фаза геомагнітної бурі.

Після того як магнітний хвіст надувається і зберігає енергію, захоплену від сонячного вітру, він вивільняє цю енергію, коли розтягнуті магнітні лінії в серединній частині магнітосфери стискаються. Це можна порівняти з процесом дихання легень.

Коли лінії поля “щелкнувши” повертаються до більш дипольного зразка, заряджені частинки підвищуються в енергетичному шарі плазми і рухаються глибше в внутрішню частину “міні” магнітосфери. Ця частина магнітосфери має форму більшої частини, але “обіймає” Землю. Вона містить радіаційні пояси Землі та “кільцевий струм”.

Як частинки проникають у магнітосферу, вони рухаються швидко (тисяча разів на секунду) або відскакують назад уздовж магнітних ліній. Це створює електричний струм, відомий як кільцевий струм, який циркулює по Землі.

Зі збільшенням потоку заряджених частинок кільцевий струм розширюється. Це може тривати від трьох до 12 годин, що є основною фазою геомагнітної бурі. Коли кільцевий струм починає “руйнуватися” або розпадатися, він повертається до попереднього “тихого” стану, що може тривати два-три дні або навіть до місяця в рідкісних випадках.

A graphic shows the Sun at the top and Earth at the bottom. Beneath the Sun are labels pointing to different solar phenomena, such as coronal mass ejections, solar energetic protons, and solar flare radiation. Closer to Earth and on Earth are images representing various technologies, such as spacecraft, airplanes, ships, and communication antennas. Labels near the technologies name the effects solar phenomena can have on them, such as radiation damage, signal scintillation, navigation errors, and disturbed reception.Фото ілюстративні.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору