Калуш До сайту

Долинський лимар Мар’ян Ганчук відродив давнє ремесло: він шиє зі шкіри гаманці, пояса та ключниці

Успішна історія власної справи Мар’яна Ганчука з Долини надихає та мотивує. Чоловік шиє сумки, ремні-пояси та гаманці.

Пише Інформатор.

Майстер розповідає, що лимарство виникло давно. Спочатку були чинбарство та  гарбарство, а їх так називали ті, хто займався вичинкою та виготовляв різноманітні речі зі шкіри. А вже згодом виділились окремі промисли ремесла — кушнірство та лимарство.

Чоловік зазначає, що його багато років тому зацікавило давнє ремесло лимарство і він почав вивчати техніку виконання та інструменти, якими працювали лимарі.

Мар’ян Ганчук розповів, що з самого дитинства помітив в собі бажання робити щось цікаве та неординарне. В нього завжди було багато ідей зробити щось таке, що ніхто не робить. Зокрема мав талант до малювання та творчості.

 

“Тоді кушніри займалися хутром, а лимарі або ще їх називали римарі, виготовляли кінську збрую та дрібні шкіряні речі. На жаль, на цей час дуже мало інформації про лимарство, а саме ремесло давно уже забуте. Зараз популярні фабричні технології, які спростили виконання роботи і витіснили ремесло лимарства. Але я хочу зберегти та відродити ремесло лимарства”, — ділиться Мар’ян Ганчук.

Незважаючи ні на що, майстер понад 9 років займається улюбленою справою. Він виготовляє гаманці, сумки, ремні. Цікаво, що він використовує шви, якими зшивали шкіру ще наші предки. А назву цей шов має шорно-сідельний. Пан Мар’ян каже, назва походить від сідла та шор, тобто кінської збруї. А ще цей вид шва є найміцнішим і витримує навантаження та не розпускається коли нитка рветься чи перетирається на одному зі стібків. Займається і тисненням на шкірі. Використовує цей матеріал лише рослинного дублення, який потрібно фарбувати та обробляти спеціальними маслами і восками.

“Працювати зі шкірою мені дуже подобається: вона приємна на дотик, а її запах просто заманює творити з неї речі. Шкіру для виробів використовую як українських виробників, так і італійських. Як буде виглядати та чи інша річ – бачу наперед. У голові завжди крутяться нові ідеї та задуми”, — наголошує майстер.

Сім’я за всі роки діяльності майстра завжди вірила в успіх і всіляко підтримувала його. Лимар з усмішкою каже, що вони найперші його критики та експерти. Вироби пана Ганчука носять його дружина та сини: гаманці, ключниці, монетниці, пояси, сумки та картхолдери.

Майстер веде соцмережі, де виставляє фото своїх виробів зі шкіри. Каже, радіє, коли покупці пишуть схвальні відгуки та гідно оцінюють те, чим він займається. А замовлення на його вироби надходять не лише з України, але й за кордону.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08