Калуш До сайту

Ікони, картини та фігури тварин: Петро Скрипка з Перегінського 30 років різьбить по дереву

Для Петра Скрипки з селища Перегінське хобі різьби по дереву переросло у справу всього життя.

Пише Інформатор.

Майстер по дереву Петро Скрипка понад 30 років вирізає ікони, мініатюри та картини з українськими мотивами. Чоловік розповідає, що колись у Перегінському було десятки різьбярів, а на цей час може залишилося 3-4 майстри. Петро каже, що більшість різьбярів перейшли на виготовлення меблів та дверей.

Петро Скрипка з шкільних років любив ліпити з пластиліну фігурки та малювати. У важкі 90-ті роки він почав робити дерев’яні тарчі та дзеркала, що особливо були модними на той час та мали шалений попит серед людей.

“Різьблення по дереву – це не лише декоративно-прикладне мистецтво. Різьблення є видом  художньої обробки дерева. Різьба по дереву дотепер залишається одним із національних видів прикладного мистецтва українців. На жаль, але з кожним роком стає менше майстрів, які вміють працювати з деревом. Особливо тих, які займаються різьбою по деревині”, – розповів Петро Скрипка.

Майстер каже, що переважно виконує роботи з дерева на карпатську тематику. Вирізьблює фігури тварин: ведмедів, лисів, вовків, сови. А ще він виготовляє об’ємні дерев’яні фігури для облагородження приватних дворів, магазинів, ресторанів, а також різноманітних відпочинкових територій.

Серед виробів майстра є декоративні елементи інтер’єру з різьбою, дерев’яні скульптури, він займається обробкою фасадів для меблів, різьбою іконостасів. Зазначає, що сам процес створення виробу доволі тривалий і може тривати від 1 дня до декілька місяців.

Різні за розміром різці, пили, бензопили і це не весь перелік інструментів, які у роботі використовує Петро Скрипка. Майстер каже, що обов’язково має бути велика кількість таких інструментів. Перегінчанин застосовує деревину липи, дуба, бука, вільхи, горіха і груші. Наголошує, що липа найкраще підходить для різьблення: однорідна за структурою волокон та м’яка, вона добре ріжеться уздовж і впоперек волокон. А для різьблення з великим малюнком пан Петро бере виключно деревину дуба.

У мирні часи майстер щорічно брав участь у конкурсах різьбярів, які проходили у Києві, Закарпатті, Волині. Петро був учасником Всеукраїнського фестивалю дерев’яної скульптури, який проходив раніше у м. Рівне, де з усієї України приїжджали професіонали і початківці. Кожен учасник працював на швидкість і показував свої вміння. Петро Скрипка безліч разів був нагороджений кубками та медалями, грамотами.

Петро Скрипка підсумовує, що зараз складні часи. Та незважаючи ні на що, майстер продовжує творити і має багато задумів. На цей час в основному працює над роботами релігійної та мисливської тематики. А щоб трішки підняти собі настрій, багато працює з деревом та пише душевні вірші. Майстер вважає, що треба розвивати в Україні професії по роботі з деревом, зокрема його обробки. Каже, така спеціальність затребувана і приноситиме добрий заробіток.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08