Калуш До сайту

Нафтовий промисел Галичини: унікальні світлини з історії нафтовидобування

Завдяки старовинним фотографіям, ми можемо побачити, як виглядало нафтопромислове життя в Ріпному та Бориславі в 1932 році.

Ділиться Інформатор, посилаючись на Інформаційний портал Брошнів – Осади.

В Ріпному, яке розташоване в Калуському районі, вперше на Рожнятівщині було започатковано нафтовидобування. Спочатку нафта видобувалась колодязним способом, а перший колодязь для видобування нафти був викопаний ще в 1786 році. Згодом глибина цих “криниць” сягала 30 і більше метрів. Нафту черпали дерев’яними коновками, які були схожі на відра.

З винаходом гасової лампи, створеної львівськими майстрами Братковським та аптекарем Лукасевичем, з’явилася потреба збільшити обсяги видобутку нафти. Наприкінці XIX століття колодязний спосіб почав витіснятися бурінням глибших свердловин. Перші бурові роботи в Ріпному розпочалися в 1887 році, а до 1892 року тут діяло 11 свердловин, більшість з яких належала французькій фірмі “Альфа”.

До 1934 року ріпнянський нафтовий промисел досяг значних обсягів: 22 528 тонн нафти та 13 420 тисяч кубометрів газу. Обслуговували нафтовидобуток електростанція, дві механічні майстерні, водокачка в селі Слобода Дубенська (тепер — Підлісся) і газоліновий завод. Дільниці промислу були також у селах Небилів і Перегінськ, в урочищі Башти. Нафту возили в бочках на залізничну станцію в Креховичах, а також самопливом трубопроводом надходила нафта з Ріпного.

Завдяки ШІ ми змогли покращити якість фотографій і додали їм кольорові акценти, щоб вони стали ще більш яскравими та чіткими.

У Бориславі колись нафту вважали Божою карою: вона виходила на поверхню, псувала врожаї, а воду в криницях замінювала “ропа”. Усе змінив 1853 рік, коли Йоган Зег винайшов гас, а Роберт Домс заснував перше нафтоперегінне підприємство. Гас замінив дорогі свічки та зробив революцію в освітленні.

У другій половині ХІХ століття Борислав пережив нафтовий бум, що досяг піку в 1908-1909 роках із видобутком 2 млн тонн нафти на рік. Сюди приїжджали підприємці з усього світу, але місцевих селян обманом позбавляли землі. Тисячі робітників загинули через небезпечні умови праці.

Борислав також був центром видобутку озокериту – речовини, яку використовували для кабелів і медицини. У 1920-30-х роках місто називали “Галицькою Каліфорнією”, тут діяли електростанції, а рівень споживання шампанського перевищував Париж. Після війни нафтові ресурси Борислава забезпечували енергетику СРСР, але з часом промисел занепав. Нині нафта залягає глибоко, а працюють лише поодинокі помпи.

Також є поштівки з містом Борислав, де по схожій тезнології добували нафту.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08