Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Чому Святвечір напередодні Богоявлення називають “голодною кутею”?

Навечір’я Богоявлення у народі часто називають “Голодна Кутя” або другий Святвечір. Звідки взялася така назва і чому саме така досліджував Інформатор.

Другий Святвечір припадає на 5 січня, адже на наступний день християни відзначають свято Богоявлення або ж в народі Йордан чи Водохреща. Святий вечір називають “голодною кутею”, адже в цей день прийнято постити аж до моменту освячення води, що відбувається вранці 6 січня, тобто на Йордан.

Із самого ранку прийнято нічого не їсти, а потім слід влаштувати скромну Святу вечерю. Далі утримуються від їжі, аж поки не освятять в церкві воду. Вечерю слід розпочати ложкою куті. Сама ж вечеря складалась лише зі скромних пісних страв — простої куті, вареників, узвару. Сідали вечеряти усією родиною, як зійде на небі перша зірка.

Традиції цього вечора

Досить часто на Водохреще бувають найлютіші морози. Тому навіть з цього приводу українці придумали веселий ритуал. Суть ритуалу наступна: господар дому відкривав двері, вікно чи просто вигукував у кватирку:

“Морозе, морозе, йди до нас кутю їсти!… Не йдеш? То не йди ні на жито, ні на пшеницю, ні на всяку пашницю! Не морозь ні нас, ні наших коней, не морозь ні худобу ні птицю!”

З настанням темряви — розпочинався ще один цікавий ритуал. Родина виносила з дому “дідуха” й вщент спалювала його десь у саду чи на городі, адже попіл вважали корисним для майбутнього урожаю. Ця традиція — своєрідний ритуал прощання з зимою та закликання весни, адже проминула вже добра половина холодної пори.

Заборони

Цього дня є декілька суворих заборон:

  • заборонено прати будь-які речі, оскільки вода у цей день вважається свяченою;
  • заборонено лаятися на родину та близьких;
  • заборонено  запрошувати померлих до столу, оскільки у цей день вони не мають бути присутніми за обідом;
  • заборонено залишати ложку на столі, не закінчивши вечерю.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору