Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Долина та Болехів пересварились через воду і будуть судитися

voda

Комунальне підприємство  Долинської міської ради вдалося до радикальних заходів – припинило водопостачання шляхом опломбування водопровідних вводів для Болехівської громади.

Повідомляє Інформатор посилаючись на Болехівську міську раду.

У повідомленні Болехівської міської ради йдеться про те, що фахівці долинського підприємства на початку поточного тижня припинили водопостачання без жодних офіційних повідомлень та попереджень. Наприкінці дня, 14 січня 2025 року, без води залишилися:

  • заклад дошкільної освіти “Зірочка”
  • заклад позашкільної освіти “Дитячо-юнацька спортивна школа”
  • комунальне некомерційне підприємство “Болехівська центральна міська лікарня”
  • комунальний заклад “Болехівська школа мистецтв”
  • Болехівський міжшкільний ресурсний центр, а також самостійні управління виконавчого комітету міської ради.

Також мали намір перекрити водопостачання ще у 2 закладах загальної середньої освіти – Болехівському ліцеї № 1 “Академічний” і Болехівському ліцеї № 2 “Науковий” та закладі дошкільної освіти “Веселка”, але їм не вдалося потрапити на територію цих закладів.

У повідомленні зазначено, що такі дії працівників комунального підприємства “Водоканал”, ще й у період воєнного стану, не що інше, як свавілля. Адже підприємство створило жителям Болехівської громади загрозу виникнення небезпечної ситуації, яка може призвести до поширення масових інфекційних чи неінфекційних захворювань, тим самим порушивши безпечні умови життєдіяльності і добробут її громадян. Крім того, законних підстав припиняти водопостачання, кажуть у Болехові, підприємство не мало.

Також зазначено, що впродовж минулого року Долинська міська рада ухвалювала кілька рішень щодо умов забезпечення централізованим водопостачанням споживачів кількох сусідніх громад — Болехівської, Вигодської та Моршинської. Ці рішення Долинської міської ради кардинально змінювали наявні умови подачі води споживачам цих громад. Проте, ні на засідання сесій, ні на засідання депутатських комісій, ні на обговорення цих питань у вузьких колах фахівців представників громад не запросили.

“Законність ухвалення Долинською міською радою вищезгаданих рішень Болехівська міська рада, Вигодська селищна рада та Моршинська міська рада на цей час оскаржують у адміністративних судах. А також керівники громад зверталися з цього приводу і до Івано-Франківської облдержадміністрації”, — наголошують у громаді.

Як відомо, Долинська міська рада має намір передати сусіднім громадам водопровідні мережі в межах їхніх населених пунктів та надавати воду лише до межі громад за “оптовим тарифом на воду”. Розмежувати водопостачання планували ще восени 2024 року, але згодом відтермінували це рішення до 1 березня 2025 року.

Щоб жителі Болехівської, Вигодської та Моршинської громад й надалі мали центральну воду в своїх домівках, кожна громада повинна створити своє комунальне підприємство – водоканал, пояснюють у Болехівській громаді. Для забезпечення діяльності цих підприємств кожній громаді необхідно отримати ліцензію на надання послуг, здійснити кадровий підбір, оснастити матеріально-технічну базу підприємств. Також треба придбати техніку, обладнання, транспорт.

“Необхідно буде створити профільну лабораторію для щоденного дослідження води тощо. На вимогу Долинської міської ради, такі підприємства мають стати єдиним постачальником води в громадах, який отримуватиме воду від КП “Водоканал” “за оптовим тарифом”. Слід наголосити, що законодавство про житлово-комунальні послуги не дає визначення поняття “єдиного постачальника води” та “оптового тарифу на воду”, що свідчить про незаконність вимог Долинської міської ради та водоканалу”, — деталізують противники пропонованої Долиною реформи.

У Болехівській громаді переконані, що у період війни такі ультиматуми та вимоги від керівництва Долинської міської ради неприпустимі та незрозумілі, а створення нових комунальних підприємств зараз не на часі. Тут переконані, що всі зараз мають бути об’єднані для підтримки  Збройних Сил України.

Враховуючи природне монопольне становище КП “Водоканал”, Болехівська міська рада скерувала до Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету звернення про порушення зі сторони підприємства законодавства, що полягає у зловживанні їхнім антимонопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання, які призвели до ущемлення інтересів споживачів.

Що пропонує Долині Болехів?

Ще наприкінці грудня минулого року Болехівська міська рада направила керівництву КП “Водоканал” листа про намір укласти договір про надання послуги з централізованого водопостачання на 2025 рік з проєктом зазначеного договору, який відповідає типовому договору на водопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України. У типовому договорі визначено строк його дії – 1 календарний рік. Але КП “Водоканал” не погодило цей договір, а направило свій проєкт договору зі строком дії 2 місяці — до 28.02.2025 року.

І проєкт договору про надання послуги з централізованого водопостачання на 2025 рік, і повідомлення про припинення водопостачання з 13 січня 2025 року Болехівська міська рада отримала офіційним листом лише 13 січня 2025 року після того, як працівники КП “Водоканал” перекрили водопровідні вводи, запевняють у громаді.

Міський голова Іван Яцинин 14 січня скликав позачергове засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

“За підсумками роботи комісії, з метою відновлення водопостачання, фактично діючи в умовах крайньої необхідності, керівникам виконавчих органів та установ було доручено укласти з КП “Водоканал” Долинської міської ради договір про надання послуг з централізованого водопостачання на умовах виконавця послуг (КП “Водоканал”) терміном на два місяці”, — деталізують у Болехові та наполягають, що вони не усувалися від вирішення проблеми.

Так, у грудні минулого року на звернення Болехівської міської ради КП “Водоканал” надав перелік пропозицій щодо ремонту мереж у місті Болехові та селі Гузієві Болехівської громади, які могли б покращити централізоване водопостачання споживачам громади. Тоді ж, на черговому пленарному засіданні, рада ухвалила рішення про затвердження програми “Питна вода” Болехівської територіальної громади на 2025 рік з врахуванням пропозицій “Водоканалу”, а в бюджеті на 2025 рік передбачили 1 мільйон гривень з тим, що за потреби виділятимуть і додаткові кошти.

Тож, з позиції Болехівської міської ради виглядає, що причин до таких кардинальних дій точно не було.

Позиція Долини: ми все одно перейдемо на нові взаємини

Із відеозверненням до громади звернувся і міський голова Долинської громади Іван Дирів. Він повідомив, що ще минулого року в питанні водопостачання громади мали перейти на нову форму відносин. Але тоді Вигодська та Болехівська територіальні громади попросили перехідний період. Відповідно, було встановлено новий термін — до 1 березня 2025 року.

“На жаль в Болехівської громади, її керівництва, немає бажання, немає кроків, щоб ми дійсно перейшли на ці взаємини… Вигодська громада в цьому плані краще рухається… Там процес іде і маємо надію, що все так і буде. А з Болеховом ситуація зовсім інша”, — каже Іван Дирів.

Він вважає, що сусідня громада просто намагається затягувати час, тому звертається у суд чи ОДА.

“Це нічого не дасть — ми все одно перейдемо з 1 березня на взаємини, які передбачаються Законом України “Про місцеве самоврядування”, — переконаний очільник Долини.

він запевнив, що воду вимкнули через те, що громада не підписує договорів. Щойно це буде зроблено — водопостачання може бути відновлено.

Нагадаємо, раніше Інформатор розповідав про засідання виконкому, де було вперше затверджено єдиний оптовий тариф для сусідніх громад — Болехівської, Вигодської та навіть однієї з громад Львівщини — Моршинської. Зокрема у тексті також йшлося, що тема водопостачання у Долині досі була сформована так, що охоплювала подачею води та водовідведенням не лише цю громаду, а і кілька сусідніх, зокрема, Болехівську, Вигодську і Моршинську. При цьому, як неодноразово зазначала місцева влада, усі витрати, пов’язані з обслуговуванням цих мереж, заміною труб та насосного обладнання тощо завжди лягали на бюджет Долини. Тут же затверджували тариф на водопостачання та водовідведення, а відтак і питання компенсацій різниці в тарифах теж у підсумку ставало проблемами Долини. Понад рік громада намагалася відділити своє від “чужого”.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору