Калуш До сайту

Як у 1932 році через гарячий хліб “вітер кидав вогнем” і ледь не спалив усе село на Калущині

Випікання хліба є одним із традиційних занять українців. У селах його часто випікають у печах. Досить неординарний випадок стався майже 100 років тому у Завадці. Тоді через необережність у випіканні хліба, у селі загинула дитина, худоба та згоріла чимала кількість домогосподарств. Водночас жителі начебто щось знали наперед і застрахували своє майно у товаристві “Дністер”, що зі Львова. Та вітер, який тоді був досить сильним заважав рятувальникам гасити пожежу. Чи все ж вдалося рятувальникам за допомогою “сикавок” ліквідувати масштабну пожежу на Калущині?

Ділиться Інформатор.

Цікаві відомості про пожежі на Калущині знаходимо у газеті “Діло” за 1932 рік. Цього разу знайшли історію неординарної пожежі, яка відбулася 15 квітня 1932 року. Хтось у селі вирішив спекти хліба, але не дотримався правил безпеки, а зранку в селі спалахнула пожежа. Наслідки були жахливими – задихнулася дитина, загинула худоба та згоріли 52 господарства, тобто хати згоріли вщент.

Подаємо оригінальний текст із львівської газети:

“В селі Завадці пов. Калуш повстала дня 6. ц. м. в 9. год. рано пожежа, що знищила до тла 52 господарств, в цьому около 200 будинків. Жертвою впала одна дитина, котру вдусив дим, згоріло богато безрог і одна корова. Вогонь спричинила необережність при печенні хліба. В ратунковій акції брало участь 11 сикавок, з тих дві моторові, а то копальні соли Калуш і копальні Кропивник. Решту сикавок обслугували переважно дооколичні Соколи. Акція рятункова була дуже сильна та місцями безрадна, бо вітер кидав вогнем на 500 метрів у віддаль. Майже всі будинки були обезпечені на третину в “Дністрі””

Витяг із газети “Діло” за 15 квітня 1932 року

Зазначимо, що пожежу поширював великий вітер, що рятункова акція була дуже сильна та місцями безпорадна, бо вітер кидав вогнем” більшість постраждалих господарств були застраховані у “Дністрі”. Йдеться про найвідоміше страхове товариство у Львові. До слова “Дністер” був першим страховим товариством в Україні, що заснований у 1892 році. Простими словами, жителі Завадки, які постраждали від безглуздої пожежі, могли розраховувати на страхову допомогу.

Окрім цього в ліквідації брали участь велика кількість рятувальників. Про масштаб пожежі говорить той факт, що до її гасіння були залучені рятувальники копалень Калуша та Кропивника.

Ярослав Куцій

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08