Випікання хліба є одним із традиційних занять українців. У селах його часто випікають у печах. Досить неординарний випадок стався майже 100 років тому у Завадці. Тоді через необережність у випіканні хліба, у селі загинула дитина, худоба та згоріла чимала кількість домогосподарств. Водночас жителі начебто щось знали наперед і застрахували своє майно у товаристві “Дністер”, що зі Львова. Та вітер, який тоді був досить сильним заважав рятувальникам гасити пожежу. Чи все ж вдалося рятувальникам за допомогою “сикавок” ліквідувати масштабну пожежу на Калущині?
Ділиться Інформатор.
Цікаві відомості про пожежі на Калущині знаходимо у газеті “Діло” за 1932 рік. Цього разу знайшли історію неординарної пожежі, яка відбулася 15 квітня 1932 року. Хтось у селі вирішив спекти хліба, але не дотримався правил безпеки, а зранку в селі спалахнула пожежа. Наслідки були жахливими – задихнулася дитина, загинула худоба та згоріли 52 господарства, тобто хати згоріли вщент.
Подаємо оригінальний текст із львівської газети:
“В селі Завадці пов. Калуш повстала дня 6. ц. м. в 9. год. рано пожежа, що знищила до тла 52 господарств, в цьому около 200 будинків. Жертвою впала одна дитина, котру вдусив дим, згоріло богато безрог і одна корова. Вогонь спричинила необережність при печенні хліба. В ратунковій акції брало участь 11 сикавок, з тих дві моторові, а то копальні соли Калуш і копальні Кропивник. Решту сикавок обслугували переважно дооколичні Соколи. Акція рятункова була дуже сильна та місцями безрадна, бо вітер кидав вогнем на 500 метрів у віддаль. Майже всі будинки були обезпечені на третину в “Дністрі””
Зазначимо, що пожежу поширював великий вітер, що рятункова акція була дуже сильна та місцями безпорадна, бо вітер кидав вогнем” більшість постраждалих господарств були застраховані у “Дністрі”. Йдеться про найвідоміше страхове товариство у Львові. До слова “Дністер” був першим страховим товариством в Україні, що заснований у 1892 році. Простими словами, жителі Завадки, які постраждали від безглуздої пожежі, могли розраховувати на страхову допомогу.
Окрім цього в ліквідації брали участь велика кількість рятувальників. Про масштаб пожежі говорить той факт, що до її гасіння були залучені рятувальники копалень Калуша та Кропивника.
Ярослав Куцій
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08