У селі Ясень на Рожнятівщині проживає скрипковий майстер Роман Шмігельський. Ясенчанин є одним із небагатьох в Україні професійних скрипкових майстрів.
Пише Інформатор.
Село Ясень відоме як батьківщина українського поета, філолога та етнографа Івана Вагилевича. Тут проживає скрипковий майстер Роман Шмігельський, якому 85 років. Та незважаючи на свій поважний вік, чоловік досі виготовляє музичні інструменти – скрипки та віолончелі. Звучання скрипок ясенського майстра народжується в його сільській майстерні.
Роман Шмігельський розповідає, що навчитися робити скрипки його заставили обставини. Він пригадує, як у далекі 70-ті роки відвів сина Олексія до музичної школи. Там підтвердили – хлопчик має музичні здібності. Тоді у батька й постала проблема, де придбати синові музичний інструмент – скрипку.
“Визначення такого як скрипковий майстер серед переліку професій немає. Тоді, за радянських часів, скрипкових майстрів не було. Зрештою, така проблема існує в Україні й донині. У ті нелегкі часи у Німеччині, Чехії, Італії, Франції можна було навчитися робити скрипку, а в нас – ні, – розповідає Роман Шмігельський.
Роман Шмігельський, щоб виготовити синові скрипку почав шукати необхідну літературу. Як виявилося, її тоді просто не існувало. Обставини змусили ясенчанина розшукати відомого скрипкового майстра-самочку з Космача. Чоловік погодився допомогти ясенчанину.
“До своїх 30 років я про скрипки не мав жодного уявлення. Лише коли привів сина Олексія до музичної школи, то вирішив, що маю навчитися їх робити. Коли навчився, то протягом життя зробив майже сто скрипок”, – ділиться майстер.
Роман Шмігельський поїхав вчитися у Космач. Щоправда, там він зізнався вчителеві, що ніколи не різьбив дерево. Але як вирізав частину головки, що вважається найскладнішим у виготовленні скрипки, то ясенчанина похвалили і сказали, що буде з нього толк.
Далі була майстерня в гаражі і ремонт інструментів у музшколі. Згодом під керівництвом скрипкового майстра, відомого у Союзі Юрія Почекіна пан Шмігельський зробив свій перший альт і навіть став лауреатом Першого всесоюзного конкурсу.
За словами майстра, скрипка – інструмент ручної роботи, але він працює й з верстатами. Для виготовлення інструментів використовує деревину смереки та явора. Пан Роман каже, що скрипка – це досягнення всього людства, а її звук торкається душі, бо викликає і сум, і радість. Звучання скрипки таємниче і неймовірне. Майстер наголошує, що формами та красою скрипка подібна на жінку.
“Тоді мені вдалося все ж таки виготовити скрипку для сина. Він навіть навчався 2 роки в Італії у відомого скрипкового майстра. Але так склалися обставини, що Олексій не став професійним музикантом”, – говорить пан Шмігельський.
На цей час Роман Шмігельський майструє віолончель. Чоловік каже, що останні роки не виготовляв інструменти, бо доглядав за хворою дружиною, яка померла 4 роки тому. Але незважаючи на сумні події у житті та країні, нині майстер далі продовжує займатися справою усього життя – виготовленням музичних інструментів. Каже, що любов до музики та навики виготовлення інструментів надихають його жити далі і творити.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08