20 січня 1947 року відбувся бій під командуванням Юрія Матіїїва (псевдо “Вовк”) із загонами НКВС. У Гошеві мають намір вшанувати пам’ять націоналістів, які загинули у бою за Україну. На місці боївки у 2017 році було проведено розкопки, під час яких було знайдено різноманітні речі, що належали партизанам.
Ділиться Інформатор.
За повідомленням Гошівського старостинського округу у неділю 19 січня о 12 годині дня в урочищі Вільшина відбудеться поминальна панахида за бійцями служби безпеки УПА, що загинули у січня 1947 року:
“Запрошуємо в неділю, 19 січня 2025 року о 12.00 год. в урочище Вільшина с.Гошів, де відбудеться поминальна панахида за бійцями служби безпеки УПА, які загинули 20 січня 1947 року в нерівному бою з московсько-більшовицькими окупантами”, – йдеться у повідомленні.
Відомо, що в урочищі Вільнина була боївка районної служби безпеки УПА. Нею командував Юрій Матіїв на псевдо “Вовк”. Група під його командуванням загинула у нерівному бою 20 січня 1947 року. Історія цього бою наступна:
“Боївка районної служби безпеки під командуванням Юрія Матіїїва (псевдо “Вовк”, уродженця с. Тяпче) після переходу з нижніх сіл зупинилися на перепочинок у бідної вдови Катерини Цап, на Вільшинах, щоб повечеряти на Святий вечір.
Наступного дня, на Йордан, мали відходити до лісу, але через посильного надійшла звістка затриматись.
Вранці вдовину, хату оточили енкаведисти. На вимогу здаватися, повстанні відповіли вогнем. Та сили були нерівними. Повстанці опинилися у пастці. У хлопців був лише один кулемет. Москалі погрожували спалити хату. Тоді хлопці вирішили прориватися з боєм, але потрапляли під кулеметну чергу ворога.
Мабуть, була команда не брати живими і всі загинули. Лише одному Павлові Сеньківу вдалося пораненому втекти з цього побоїща. Він пробіг потоком по зворі десь зо 200 метрів від хати, але далі не стало сили, впав і стік кровʼю. Його тіло з відкритими очима сісіди знайшли черса кілька тижнів, коли зійшов сніг та поховали його на місцевому цвинтарі.
Розправившись з повстанцями, москалі знайшли бункер та витягли зброю. Автомати і гранати загорнули у верету і кинули на сани, на них поскладали постріляних хлошів, зверху на тіла посадили Матієху і повезли в Болехів.
У Болехові, під будівлею коло мосту через ріку, підперли тіла хлопців, щоб люди пізнавали. Мельникович Микола Петрович
ходив на роботу в Болехівську цегельню і дивився на знівечене тіло рідного брата – Мельниковича Петра (псевдо “Гулима”). Тіла замерзлі, приперті стояли довгий час, після чого зникли.
Вночі певідомі постукали до хати Мельниковича Василя Петровича в Болехові, рідного брата “Гудими”, сказали, що знайшли тіла партизанів, може є його брат. Василь Петрович пізнав брата по одягу та чоботах. Тіла партизанів УПА погрузили на вози і захоронили в братській могилі на руському цвинтарі в Болехові.
Подають також деякі відомості про повстанців:
Мельникович Петро Петрович (по вуличному Язвинюк) псевдо «Гудима». 1919 року народження, житель села Гошів, мав двох братів Миколу та Василя. Вступив у Дивізію «Галичина», був у Німеччині, пройшов вишкіл у офіцерській школі у Чехії. 1944 poкy воював під Бродами та вийшов з Бродівського котла. Пішки прийшов до рідного села Гошів, далі вступив до УПА, воював стрільцем в боївці “Вовка”. Фотографію Петра “Гудими” у офіцерській формі знайшли за одвірком батьківській хаті в урочиші Підполиною. Фотографія пролежали там 70 років”
Місце загибелі членів боївки (100 м. кв) перебуває в підпорядкуванні громади села Гошів, під керівництвом Назарія Карповича. Науковець здійснив розкопки на місці загибелі вояків. Попередньо він опрацював спогади очевидців тих подій. Розкопки проходили 11 липня 2017 року. Проводило ці роботи КП “Памʼять” Інано-Франківського обласного товариства “Меморіал”, директор Тимків В. В. Знайдені речі з розкопаної криївки передано до музею “Памʼять”.
Сама криївка була до 7 чоловік, схована під копʼяком сіна. захід був з туалету, збоку знаходяться кринички. Також було знайдено – вентиляційну трубу, чайник, дві фляги, два снаряди, чашку та ложку, гільзу капсули, монети 5 коп. Окрім цього було знайдено щипці, бінокль, дві загвіздки від гранати, сокиру, шматки дошки, щит із гаком, що відсував захід у криївку.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08