Калуш До сайту

Мешканці Пійла прийшли на громадські слухання відстоювати кладовище | РЕПОРТАЖ

У Пійлі сьогодні розглядали проєкт Генерального плану села. На громадські слухання прийшло чимало людей: офіційно зареєстрованих — 141. Найбільше громаду болить питання кладовища, яке люди бачать в одному місці, а проєктантка “намалювала” трохи в іншому.

Чому так склалося і чи вдалося знайти Соломонове рішення, розповідає Інформатор.

На громадські слухання мешканці Пійла йшли сьогодні, як на вибори: з паспортами, відклавши всі справи… Дехто — навіть за годину-дві до початку слухань, хвилюючись, щоб встигнути зареєструватись…

До 11:00, як і планували, зареєстрували всіх охочих — 141 людину. Приїхали також представники міської влади, архітектури, проєктантка. Як наслідок у невеликому будинку культури великій кількості людей не вистачило місця, щоб сісти. Слуханням це не завадило, адже люди з розумінням тулилися на вільних квадратах. Для них сьогодні чи не найголовнішим було зрозуміти, де ж буде кладовище.

Питання — дуже принципове. По-перше, місця на діючому цвинтарі вже бракує і буквально використовують останнє. По-друге, ділянка, на якій люди хочуть бачити нове кладовище, була в епіцентрі скандалу кілька місяців тому. Тоді рішенням сесії міської ради її могли віддати в оренду. Громада — збунтувала, адже каже, що цих 6 гектарів землі ще в 1999 році було виділено під кладовище. Відтак люди пішли до міського голови, а на самій ділянці освятили хрест.

Де буде кладовище?

Генеральний план – це найбільш важливий і принциповий документ щодо розвитку населеного пункту та визначення меж і функціонального призначення земельних ділянок. Застаріла містобудівна документація гальмує будівництво нових об’єктів, ускладнює всі процеси та процедури.

Розробляють генеральні плани на основі чинного законодавства (відповідного ДБН, містобудівної документації, державних санітарних правил, які визначають всі санітарно-захисні зони від об’єктів тощо).

Пійло, як зауважила заступниця начальника управління архітектури та містобудування Калуської міської ради Людмила Семеняк, може бути перспективним селом і його межі зараз можуть бути суттєво збільшеними (за рахунок земель, які наразі є поза межами села). Проте, без жителів села жодне рішення прийняте не буде, кілька разів наголошувала вона під час громадських слухань.

По інших селах, які вже пройшли цей шлях (в межах Калуської громади — Мостище та Бабин-Зарічний), зауважив заступник міського голови Богдан Білецький, від проєктної пропозиції до кінцевого варіанту генплану був шлях довгих змін.

“Приблизно на 40% кінцевий варіант генплану був змінений відносно початкового, бо враховували якраз бажання людей”, — запевнив посадовець.

У Пійлі над проєктом генплану працюють ще з осені минулого року. Відтоді мешканці села подали вже 49 зауважень і частину з них — враховано. Проте, є моменти, які людям зрозуміти важко. Наприклад, чому від діючого кладовища до ледь не сотні будинків та низки адміністративних будівель (у тому числі школи і ФАПу) санітарно-захисна зона нині є меншою за визначені 300 метрів, а вже від нового кладовища у місці, де його бачить громада, це неможливо. Відповідь ніби й проста: те, що вже набудовано, це — одне, а те, що проєктується, — мусить відповідати вимогам законодавства.

Водночас набудовані колись заблизько до кладовища об’єкти створюють низку проблем сьогодні. Одна з них: у школі, яка зараз заповнена лише приблизно наполовину, не можна облаштувати дитячий садок, бо навчальний заклад заблизько до кладовища.

На думку проєктантки, нове кладовище має бути розміром хоча би в гектар. Місцевий священник каже, що вдвічі або і втричі більшим. Натомість та ділянка, яку собі попередньо визначили під цю потребу мешканці села, дуже серйозно “врізається” в санітарні обмеження і під реальні поховання лишається хіба що десята частина гектара чи незначно більше. Як шукали рішення — у відео:

Загалом палкі дискусії тривали кілька годин. Щодо кладовища рішення плюс-мінус викристалізували: буде розглядатися варіант поступового викупу земельних ділянок (або їх обміну на інші) та розширення проєктованого кладовища у бік села Голинь (за рахунок земель, які зараз за межами села). Водночас більша частина тієї ділянки, яку люди думали віддати під кладовище, має залишитись як зелена зона. Паралельно планують звернутися до спеціалізованого інституту, який може прийняти рішення про зменшення санітарно-захисної зони. Якщо це відбудеться, то нове кладовище можна буде ще трошки розширити.

Щодо зонування решти села ще тривають дискусії. Для їх врегулювання створено погоджувальну раду, до якої увійшли всі зацікавлені сторони, в тому числі і п’ятеро представників громади. В найближчі два тижні будуть намагатися досягти згоди та визначитися, які зміни ще потрібно врахувати і внести у проєкт генплану.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08