Активісти прийшли інспектувати доступність єдиного в Калуші комунального басейну. Влада — одразу ж запропонувала свій варіант рішення. І хоча коштів у бюджеті громади на цей проєкт зараз точно немає, поплавати у басейні за деякий час зможуть не лише калушани з інвалідністю, а, можливо, і люди з такими ж проблемами з інших громад.
Інформатор розповідає детальніше.
Що басейн “Посейдон” на сьогодні є важкодоступним для людей з інвалідністю (особливо тих, які пересуваються на кріслах колісних) — не секрет. Пандуси тут робили давно і їхні ухили не відповідають сучасним нормам, територія довкола — із високими бордюрами та сходами, всередині — сходи без поручнів, які ускладнюють доступ і людям на милицях. Немає у закладі й інклюзивного санвузла…
Водночас — це єдиний заклад у Калуському районі, який є фінансово доступним для оздоровчих або і реабілітаційних занять, які можуть бути рекомендовані військовим після поранень, які можуть приносити користь здоров’ю людям старшого віку чи дадуть змогу поплавати цілим сім’ям із дітьми… Абонемент у комунальний басейн в рази дешевший, аніж у приватний, а для низки категорій плавання тут є ще і пільговим. Тож, доступність закладу — питання надважливе у нинішніх умовах.
“Потрібно розуміти, що це — дитячо-юнацька спортивна школа. Не муніципальний басейн для всіх, а, насамперед, спортивна школа з чітким призначенням. Це означає, що ми не зможемо зробити басейн абсолютно доступним для всіх категорій людей, які хотіли би плавати. Але ми точно можемо відвести певні години, у які використовувати басейн зможуть люди з інвалідністю”, — каже секретар Калуської міської ради Віктор Гільтайчук.
Він, а також заступниця міського голови Надія Гуш, приїхали у “Посейдон” щойно дізналися про візит сюди групи “ревізорів” — ветеранів Ігоря Козака та Вадима Івасишин з фахівчинями організацій, які працюють з людьми з інвалідністю, Світланою Фоміною та Надією Поламарчук. До розмови приєдналася і директорка дитячо-юнацької спортивної школи Мар’яна Квятковська.
Оглянувши басейн ззовні і зсередини, виявили кілька моментів, які треба виправляти:
- понижувати бордюри на території довкола басейну
- переробити пандус так, щоб він став реально функціональним
- позначити місце для паркування людей з інвалідністю.
- переробити вхідну групу в заклад
- встановити ліфт або спеціальну платформу
- встановити поручні у приміщенні
- облаштувати інклюзивну санітарну кімнату
- створити умови, в яких людина з інвалідністю зможе комфортно переодягтися, прийняти душ, спуститися у басейн тощо.
Як зазначила керівниця Центру комплексної реабілітації осіб з інвалідністю “Донбас” Світлана Фоміна у перспективі басейн може бути цікавим і для осіб з інвалідністю з інших громад чи навіть Івано-Франківська, адже таких закладів зараз обмаль. А це можливість, щоб заклад заробляв та розвивався.
Загалом активісти пропонують шукати грантове фінансування на найбільш коштовний пункт проблеми — ліфт. А влада тим часом пообіцяла, що візьметься за вивчення питання з архітекторами та проєктантами. Адже найбільш вірогідно, що вихід на другий поверх (у приміщення сухого басейну) потрібно буде облаштовувати з вулиці. Якщо обрати цей варіант, то далі людина вільно може потрапити чи до чоловічої чи до жіночої роздягальні, а відтак уже і в басейн.
Було також зазначено, що потрібно буде передбачати якось роботу окремого фахівця на час, коли у воді перебуватимуть люди з інвалідністю та маломобільні групи…
Загалом до завершення сезону роботи “Посейдону”, а це орієнтовно до травня, сторони зосередяться на проєктній роботі та пошуку фінансування. За оптимістичним прогнозом влітку можна буде перейти до самих робіт, щоб у новий сезон роботи закладу вже заходити з суттєвими поліпшеннями в плані безбар’єрності
Пропонуємо також почитати, як калуські активісти інспектували стоматологічну поліклініку, а до того — інші медичні заклади міста, а також — як чекали у кріслі колісному на доступний громадський транспорт.
Нагадаємо, що 11 лютого у Калуші відбудеться панельна дискусія “Між кроком і кліком: як допомогти Калушу стати безбар’єрним”, яку організовують представники громадськості, які кілька місяців досліджують цю тематику в місті та мають ідеї, реалізація яких працюватиме на поліпшення ситуації.
Тетяна Кіндюх
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08