Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Майструє шпаківні своїми руками: як Михайло Кулик готується до повернення птахів

spakivni

Місяць лютий для жителя села Князівське Дубівської громади Михайла Кулика завжди копіткий. Чоловік майструє шпаківні – так він готується до весняного повернення птахів.

Пише Інформатор.

Кожного року князівчанин Михайло Кулик власноруч майструє дерев’яні  шпаківні і розставляє їх по деревах. Першу шпаківню він зробив у Князівському ще у 80-х роках. Цими днями чоловік вже змайстрував нові шпаківні і назвав цю колекцію “Абевегедейка-12 штук”.

spakivni1

“Потепліє і мої шпаківні підуть по деревах. Багато людей вважають, що птахи приносять тільки шкоду, знищуючи врожай ягід в саду і лісі. Але люди забувають при цьому, що птахи харчуються комахами, слимаками і черв’яками, які шкодять лісу чи саду набагато більше”, –зазначив Михайло Кулик.

Чоловік розповідає, що зроблені ним шпаківні є на деревах на його ж городі, біля місцевої церкви та на деревах вулиць села. За свій вік чоловік зробив понад 120 шпаківень. Допомагає йому майструвати і син Олексій. Пан Михайло наголошує, що на одному дереві варто розміщувати лише одну шпаківню, бо інакше птахи не поселяться. Робить він і будиночки для синички, каже, там має бути менше за розміром вічко, як у шпаківні.

Михайло Кулик наголошує, що птахи коли повертаються навесні, то відчувають один одного. Тому незабаром біля його шпаківень можна буде почути гамір – коли прилетять птахи. До слова, минулі роки пернаті поверталися приблизно наприкінці лютого.

spakivni2

“Я з цікавістю щороку спостерігаю, як шумно і зі сварками птахи ділять між собою нові та старі хатинки. І так щороку протягом 2-3 тижнів. А коли вже поселяться, назбирають гніздовий матеріал і виспівують рано-вранці. Ох, як гарно співають! “– з усмішкою розповідає пан Кулик.

Господар навчився вже навіть розрізняти старожилів і з любов’ю називає їх аристократами, які поважно походжають і визбирують розмочений хліб, крупи, шматочки яблук та горіхів.

Минулі роки  Михайло Кулик у нашій місцевості зауважував жовну зелену або їх ще називають зеленими дятлами, які занесені до Червоної книги України. Зелені жовни відрізняються тим, що вони чудово почуваються на поверхні землі і полюбляють поселятися на великій кількості саме великих дерев, насамперед на горіхових, бо знаходять під ними горіхи. Бачив господар і білочку, яка обжилася у одній із шпаківень, а ще горіхівку та повзика, який є вмілим дереволазом, що однаково впевнено рухається по стовбурі дерева як вверх, так і вниз головою.

“Наше мальовниче Князівське знаходиться під лісом, під горами. Село озеленене і збережені старі дерева, що є найкращим прихистком для пернатих. Тому закликаю не вирізати старі дерева, бо саме вони є запорукою того, що там поселяться птахи”, – підсумував Михайло Кулик.

Мар’яна Локатир

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору