За новим контрактом для громадян від 18 до 24 років, виплата 1 млн гривень допомоги розбивається на три частини, а невиконання умов участі у бойових діях протягом не менше шести місяців призводить до повернення коштів.
Ділиться Інформатор, посилаючись на Судово-юридичну газету.
Кабінет Міністрів офіційно затвердив постанову, що регулює контракти на військову службу для осіб віком від 18 до 24 років, які були анонсовані Міністерством оборони. За підписання такого контракту військовослужбовці можуть отримати до 2 мільйонів гривень у вигляді грошової винагороди.
Правову основу для цього кроку надала постанова Кабінету Міністрів від 11 лютого 2025 року №153 під назвою “Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану“. Цей проект розрахований на два роки.
Документ визначає, яку суму винагороди отримає доброволець віком 18-24 років за укладення контракту. Зокрема, йдеться про одноразову грошову допомогу у розмірі 1 мільйон гривень, що буде виплачена частинами.
Однак у разі систематичного невиконання умов контракту передбачено, що особа повинна буде повернути повністю отриману одноразову допомогу, тобто відшкодувати суму, яку вона вже отримала. Ті частини допомоги, які ще не були виплачені, не нараховуються.
Систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем вважається неналежне виконання або відмова від виконання обов’язків, які він взяв на себе під час укладення угоди. Це включає випадки, коли особа двічі або більше разів притягувалася до кримінальної або адміністративної відповідальності за скоєння військових правопорушень або за порушення військової дисципліни, що призвели до дисциплінарних стягнень, строк дії яких не завершився. Такі порушення враховуються під час оцінки стану дисципліни в Міністерстві оборони.
Згідно з ухвалою, право на одноразову виплату в розмірі мільйона гривень мають також військовослужбовці, які були призвані або уклали контракт до досягнення 25 років.
Які посади є на вибір
У разі ухвалення рішення командиром військової частини щодо прийняття особи на військову службу за контрактом, військова частина організовує:
- Проведення професійно-психологічного відбору;
- Направлення особи на медичний огляд для визначення придатності до служби за станом здоров’я;
- Проходження посиленої підготовки, що включає базову загальновійськову підготовку тривалістю від 45 діб, фахову підготовку — від 14 діб та курс адаптації в частині — 14 діб.
Командир частини або начальник центру рекрутингу Збройних Сил протягом одного дня після видачі направлення повідомляє керівника районного (міського) ТЦК засобами електронного документообігу про сформоване направлення у паперовій формі.
Однією з обов’язкових умов служби є участь у бойових діях у районах воєнних дій на термін не менше 6 місяців за весь строк дії контракту.
Під час служби військовослужбовці можуть бути переведені на інші посади. У разі якщо військовослужбовець не може виконувати обов’язки на визначених посадах через стан здоров’я (за висновком ВЛК), він може бути переведений на інші посади у своїй частині або в інші частини Збройних Сил.
Контракт може бути достроково розірвано з ініціативи Міністерства оборони або самого військовослужбовця на підставі чинного законодавства про військову службу.
Скільки та як виплачують кошти
Військовослужбовцям, які уклали контракт за цим Порядком, надається одноразова грошова допомога в розмірі 1 мільйон гривень, яка виплачується у три етапи:
- Перша частина — 200 000 гривень виплачується протягом 5 робочих днів після підписання контракту та вступу до виконання обов’язків за призначеною посадою;
- Друга частина — 300 000 гривень надається протягом 5 робочих днів після завершення відповідної підготовки та залучення до виконання бойових (спеціальних) завдань, що підтверджується наказом командира військової частини;
- Третя частина — 500 000 гривень виплачується у день виключення з особового складу військової частини, а якщо військовослужбовець продовжує службу за новим контрактом, то ці кошти виплачуються в останній день дії попереднього контракту.
У разі припинення чи скасування воєнного стану невиплачена третя частина одноразової грошової допомоги виплачується пропорційно часу служби — за розрахунком 1/6 від 500 000 гривень за кожні 30 днів служби під час воєнного стану, але не більше 500 000 гривень. Якщо військовослужбовець не виконує умови контракту щодо обов’язкової участі в бойових діях протягом не менше шести місяців, третя частина допомоги також виплачується пропорційно за кожні 30 днів участі у бойових діях.
При достроковому припиненні контракту через сімейні обставини або інші поважні причини невиплачені частини допомоги не нараховуються, а у разі припинення контракту до його укладення військовослужбовець зобов’язаний повернути всі раніше отримані кошти. Якщо контракт розривається через поранення чи захворювання, одержана під час служби невиплачена частина допомоги виплачується у повному обсязі.
Систематичне невиконання умов контракту передбачає повернення всієї виплаченої грошової допомоги, а невиплачені частини не сплачуються.
Військовослужбовці, звільнені за визначеними підставами, не підлягають призову на службу під час мобілізації протягом 12 місяців після звільнення, проте за їх згодою можуть бути призвані або прийняті на службу протягом цього періоду.
Особи, які служили за контрактом, мають право перетинати державний кордон України за наявності довідки, виданої командиром військової частини, а також військово-облікового документа. Вони також можуть укладати кредитні договори з компенсаційною процентною ставкою 0% річних за умовами постанови Кабінету Міністрів від 2 серпня 2022 року №856.
Грошове забезпечення здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 28 лютого 2022 року №168, яка регулює виплати під час воєнного стану. Особи, що самостійно приїжджають до військових частин та укладають контракт, отримують компенсацію витрат на проїзд до частини (включаючи бронювання квитків, перевезення багажу та користування постільними речами у поїздах).
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08